banner39

Asansör faciasında taraflar birbirini suçluyor

Mart 2013'te Mecidiyeköy'deki projeden ayrıldığını duyuran TOKİ denetleme sorumluluğunun Şişli Belediyesi'nde olduğunu söylerken, belediye 'yetkimiz yok' diye kendini savunuyor

Yurt Haberleri 10.09.2014, 09:56 10.09.2014, 11:16
Asansör faciasında taraflar birbirini suçluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Şişli'deki Torun Center’da 1,5 yıldan bu yana yapı denetimi yapılmadığı ortaya çıktı. Denetimden sorumlu TOKİ, Mart 2013’te projeden çekildiğini söylemesine rağmen tapu hâlâ TOKİ’de olduğu için başkası denetleyemiyor. TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı’nın “Çekildiğimiz için artık denetim sorumluluğu ilçe belediyesindedir” iddiasını Şişli Belediyesi “Projenin tapusu TOKİ’de, yetkimiz yok” diye yanıtlıyor.

TOKİ ile Torunlar GYO’nun hasılat paylaşımı modeliyle hayata geçirdiği ‘Torun Center’ isimli konut ve ofis projesinde 1,5 yıldır yapı denetimi yapılmamış. Bunu TOKİ İstanbul Emlak Dairesi Başkanı Ali Seydi Karaoğlu’nun açıklamaları net olarak ortaya koyuyor. TOKİ’nin ilgili inşaat şirketinden Mart 2013’te 520 milyon lirayı peşin olarak aldığını belirten Karaoğlu, “Normalde inşaat bitince ödeme almamız gerekirdi. Ancak biz 520 milyon lirayı peşin aldığımız için projeden çekildik. Projede TOKİ’nin hiçbir hak ve sorumluluğu yok. Ancak meydana gelen olay nedeniyle son derece üzgünüz” dedi.

Karaoğlan, “Üzücü olay sonrası TOKİ’nin de adının geçmesi üzerine şirkete çağrı yapmaya karar verdik. En kısa sürede bizde olan tapularını almalarını isteyeceğiz” dedi.

Eski Ali Sami Yen Stadı arsasındaki projenin Yapı Denetim Kanunu’ndan muaf olduğu iddia edilmişti.

Çünkü TOKİ projeleri 4708 sayılı bu kanundan muaf oluyor ve hiçbir denetim firması denetleyemiyor. Ancak Karaoğlu, projenin geçen yıl itibariyle TOKİ’den çıktığı için denetime tabi olduğuna ve sorumluluğun ilçe belediyesinde olduğuna dikkat çekiyor.

Gülistan Alagöz’ün Hürriyet’teki haberine göre, Şişli Belediyesi yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ilçe belediyeleri hiçbir şantiyedeki iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda denetim yapamıyor. Belediye yetkilileri, “İş güvenliğinde tek yetkili inşaat firması. Proje tapuda hâlâ TOKİ üzerinde. Şirket de ruhsat alırken harçtan muaf” dedi.

Bu arada konuyla ilgili aradığımız Torunlar şirketinden herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?