Asasör tamir edileceğine, engelli sürgün edildi!

Engelli öğretmen, okuldaki engelli asansörünün çalışmaması sebebiyle Ankara'nın Kazan ilçesindeki evine 5 kilometre uzaktaki başka bir kuruma tayin edildi

Asasör tamir edileceğine, engelli sürgün edildi!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vücudunun yüzde 92’si engelli olan Musa Karakaya isimli memur, görev yaptığı okuldaki engelli asansörünün çalışmaması sebebiyle Ankara'nın Kazan ilçesindeki evine 5 kilometre uzaktaki başka bir kuruma tayin edildiğini iddia etti. İş yeri evine yakınken 7 dakikada gidebilen engelli genç, yeni görevlendirildiği iş yerine akülü tekerlekli aracıyla 45 dakika, babasının aracı ile 15-20 dakikada gittiğini söyledi.

Kas erimesi (Miyopati) hastalığı sebebiyle 1994 yılından bu yana ulaşım ve tuvalet dahil her ihtiyacını babası Ali Osman Karakaya’nın (57) yardımıyla gideren 29 yaşındaki genç, ‘çalışmayan asansör’ olayını Cihan Haber Ajansı (Cihan) muhabirine anlattı. Doğumundan 10 yıl sonra kas erimesi hastalığı ile mücadele etmeye başladığını belirten Musa Karakaya, tüm ihtiyaçlarını babasının yardımıyla görmesine rağmen üniversitenin maliye bölümünden mezun olarak 7 yıl önce memuriyet hayatına atıldığını hatırlattı. İki yıl önce babasına yük olmamak için evlendiğini ve Kazan ilçesindeki TOKİ konutlarından 2012 yılında bire daire satın aldığını belirten engelli genç, kaymakamlığa müracaat ederek evine yakın olduğu için TOKİ konutlarındaki Yıldırım Beyazıt Ortaokulu'nda geçici memur olarak görevlendirme talep ettiğini ifade etti. Geçen yılın Ağustos ayında ortaokulda memurluk yapmaya başladığını dile getiren Musa Karakaya, “TOKİ’deki okulun engelli asansörünün çalışmaması dolayısıyla 8 ay gibi bir süre mağduriyet yaşadım. Asansörün tamiri için yetkililere başvurmama rağmen herhangi bir pozitif adım atılmadı. Kaymakamlık tarafından okula yapılan görevlendirmem iptal edilerek, kendi kurumum olan ve evime 5 kilometre uzak mesafede bulunan kaymakamlık mal müdürlüğüne gidip gelmem istendi." dedi.

“ASANSÖR ÇALIŞMADIĞI İÇİN ÜST KATLARA ÇIKAMADIM”

Görev yaptığı 8 aylık dönem içinde engelli asansörü çalışmadığı için okula belli aralıklarla gelebildiğini, gelse bile asansör çalışmadığı için üst katlara çıkamadığını ve kapıdan geri dönmek zorunda kaldığını kaydeden engelli memur, “Ve şu anda 4 aydır her gün kendi imkanlarımla, babamın yardımıyla 5 kilometre gidip gelmek durumundayım. Toplu ulaşım maalesef engellilere uygun olmadığı için EGO Genel Müdürlüğü yetkilileri ile mail ve telefonla görüşmeme rağmen 4 aydır olumlu bir adım atılıp engelli asansörlü EGO otobüsleri verilmedi.” dedi.

Şu anda babası Ali Osman Karakaya’nın kendisini almak için 4 kilometre uzaktan geldiğini söyleyen engelli genç, şöyle devam etti: “Önce beni arabaya koyuyor, daha sonra akülü tekerlekli sandalyemi arabaya koyuyor. Ve 5 kilometre uzaktaki iş yerime götürüyor. Orada aynı şekilde indiriyor. Öğleye kadar çalışıyorum. Öğleyin de insanız hepimizin bedensel ihtiyaçları var . Boş bir arsada tuvalet ihtiyacımızı gideriyoruz. Mal müdürlüğünde engelliye uygun tuvalet olsa da ben yüzde 92 engelli olduğum için kendi başıma tuvalet ihtiyacımı gideremiyorum. Maalesef mecburen babamın olması gerekiyor. Fakat evime yakın olan okulda olsaydım öğlenleri kendi evime gelebilirdim. Evim tamamen kendime göre dizayn edildiği için ihtiyacımı giderip, yemeğimi yeyip tekrar iş yerime gidebiliyordum. Şu anda öyle yok. Babam öğretmen olduğu için akşamları kendim çıkıp eve geliyorum. Ve maalesef gelirken 5 kilometre mesafeyi tamamen ana yoldan geliyorum. Akülü tekerlekli sandalye ile 5 kilometre geliyorum, ana yol olduğu için arabalar, kamyonlar... Kışın da ayrı sıkıntı olacak. Kas erimesi hastalığında soğuğun öldürücü bir etkisi var.”

“BAŞKA YERE GÖNDERİLMEYE ÜZÜLDÜM”

Musa Karakaya, şu ana kadar Milli Eğitim Bakanlığı’na, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na derdini anlatmaya çalıştığını, fakat 4 aylık süreçte sıkıntısına kimsenin el atıp çözüm noktasına gitmediğinden yakındı. Karakaya, şunları kaydetti: “Türkiye’de benim gibi çalışan sosyal hayatta aktif olmak isteyen birçok engelli kardeşimiz de inanıyorum ki benzer sıkıntıları yaşıyorlardır. Benim sıkıntımın duyulması ve bu noktada yetkililerin harekete geçmesi, benim sıkıntımı çözdüğü gibi diğer engellilerin de sıkıntısının çözümünde daha duyarlı olunmasını sağlayacağına inanıyorum. Çözüm gerek bizim hayatımızı gerekse bize yardımcı olan ailelerimizin hayatını kolaylaştırır.”

“BABA OĞUL BİTİŞİK İKİZ GİBİ OLDUK”

Yıllardır engelli oğlunun ihtiyaçlarını karşılayan baba Ali Osman Karakaya, 1994 yılından bu yana babayla oğul bitişik ikizler gibi olduklarına dikkat çekti. 2 yıl önceye kadar oğlunun günlük ihtiyaçlarını karşıladığını ifade eden baba Karakaya, “Evlendikten sonra eşi üstlendi. Son 2 yıldır ‘baba biz kendi ayağımızın üzerinde duracağız’ dedi ve bir daire aldı. TOKİ’nin giriş ve çıkışları, asansörleri tamamen özürlüye cevap verecek özellikte. Kaymakamlık görevlendirmesiyle TOKİ ortaöğretiminde görevlendirildi. Musa’ya ihtiyacını gideren engelli asansörünün yapılmaması, yetersiz olmasıyla Musa’nın yükü tekrar bizim üzerimize kaldı.” diye konuştu.

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ GÖKTAŞ NE DEDİ?

Kazan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Göktaş, Milli Eğitim kadrosunda olmayan engelli Musa Karakaya'nın, kaymakamlık talebi ile evinin yakınındaki Yıldırım Beyazıt Ortaokulu’na memur olarak tayin edildiğini bildirdi. Milli Eğitim Müdürü Göktaş, gence, engelinden dolayı böyle bir kolaylık sağladıklarına işaret ederek, “Ancak ‘okul müdürü ile engelli asansörü çalışmıyor’ diye sorun yaşamaya başlamış. Bir süre sonra okulun başka işleriyle ilgili müdüre rahatsızlık vermiş. Bunun üzerine müdür bu kişiyle ilgili şikayetlerini bildirdi. Zaten milli eğitim kadrosunda olmadığı ve geçici görevle geldiği için başka sorun yaşanmaması için biz yine kaymakamlık aracılığıyla eski görev yerine gönderdik.” dedi.

Musa Karakaya ise okulun diğer işlerine karışması gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2013, 14:23
banner53
YORUM EKLE

banner39