Askerler darbe değil, görevini yapmış !

28 Şubat davasının sanık avukatlarının “Biz ihtilal değil, görev yaptık. O zaman irtica iç tehditti” şeklinde savunma yapması dünkü duruşmalara damgasını vurdu

Askerler darbe değil, görevini yapmış !

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde dün ikincisi yapılan 28 Şubat darbesi duruşmasında sanık avukatlarından şaşırtan savunmalar geldi. Avukatlar, 28 Şubat darbesine imza atan askerlerin görevlerini yerine getirdiğini savundu.

Genelkurmay eski Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın bir numaralı sanık olduğu 28 Şubat davasının dünkü duruşmasında emekli orgeneraller Çevik Bir, Çetin Doğan, Teoman Koman’ın da dahil olduğu tutuklu sanıklar hazır bulundu. Duruşmaya, sanık avukatlarının “Biz ihtilal değil, görev yaptık. O zaman irtica iç tehditti” savunması damgasını vurdu.

"BÇG FAALİYETLERİ SUÇ DEĞİL"

Sanık avukatlarından Fethi Öztürk, dava konusu faaliyetlerin yürütüldüğü dönemde yürürlükte olan TCK’ya göre, fişlemenin suç olmadığını savundu. Sanık Hüsnü Dağ’ın avukatı Metin Yıldırım ise BÇG faaliyetlerinin suç kabul edilemeyeceğini öne sürdü ve dava konusu tarihte MGK tarafından irticanın ikinci iç tehdit olarak yazıldığına dikkat çekti. TSK İç Hizmet Kanunu’nun darbelere gerekçe yapılan 35. maddesinin yeni kaldırıldığını anımsatan avukat, “O madde kalktı ama, anlamsız çünkü devamı 36 ve 37. maddeler duruyor. 37 maddeye göre şerefli subaylar yemin eder. 35. madde kalksa da bu onurlu subaylar yeminlerinden dönmez” dedi.

"GÖREVİMİZİ YAPTIK"

28 şubat 1997 kararlarının aşırı radikal dinci örgüt faaliyetlerinin önlenmesine yönelik olduğunu savunan avukat, şunları söyledi: “Ortada hükümeti devirmek için bir plan yok. Öyle olsa idi, 28 Şubat kararlarıyla ilgili genelgeler yayınlayan İçişleri Bakanlığı’nın da plan yapmakla suçlanması gerekirdi. Biz ihtilal yapmadık görev yaptık.”

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2013, 13:36
banner53
YORUM EKLE

banner39