banner39

Atasoy Müftüoğlu'nun 'iddiasız okulu' kapandı

Atasoy Müftüoğlu, Eskişehir'de yaklaşık 45 yıldır kültürel ve felsefi çalışmalar yürüttüğü büroyu "yalnızlaştırılma ve sahiplenmeme" gerekçeleriyle kapattı

Yurt Haberleri 30.03.2015, 17:39 30.03.2015, 17:45
Atasoy Müftüoğlu'nun 'iddiasız okulu' kapandı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yazar Düşünür Atasoy Müftüoğlu, yıllardır ders verdiği Eskişehir'deki bürosunu kapattı. Müftüoğlu, uzun yıllardır çalışmalarını buradan yürütüyordu.

Atasoy Müftüoğlu, "İddiasız okul" olarak tanımladığı büroyu kapatma nedeni olarak, Türkiye'de hiçbir iktidar sahibinin kültürel, felsefi ve entelektüel çalışmaları sahiplenmemesini gösterdi.

Müftüoğlu, Suriye konusunda yaptığı açıklamalarından dolayı da yalnızlaştırıldığını ifade etti.

Yaklaşık 45 yıl boyunca burada çalışmalarını yürüten Müftüoğlu, büroyu kapatma nedeniyle ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Yalnızca Suriye konusundaki konuşmalarım, düşüncelerim ve yazılarım sebebiyle değil, aynı zamanda iktidara karşı aramızda doğruları söyleyen bir toplumun da olması gerektiğini söylediğim için hem politik iktidar çevreleri hem manevi iktidar çevreleri,  onlara yönelik eleştirilerim de vardı, tarafından bir şekilde yalnızlaştırıldığımı düşünüyorum. Biz şu kadar zamandan beri, Türkiye genelinde, binlerce öğrenciyle tarih felsefesi perspektifi bir merkezinde  çalışmalar yaptık. Bu çalışmaları hala sürdürüyoruz. Bu çalışmalar yeni bir örgüt kurmak anlamına gelmiyor. Yeni bir cemaat kurmak anlamına gelmiyor. Ben bu öğrencilere liderlik yapmadım, sadece ağabeylik yaptım. Kendi adımın öne çıkarılmasını isteyen hiçbir şey yapmadım. Yüzlerce belki binlerce öğrencinin çok özgün bir kitaplık kurmasını sağladım. Herhangi bir hizbin, adamı olmadım, olmamaya çalıştım.  Bütün bir insanlığın, burada, bu büroda nabzını tutmaya çalışan neler oldu, çalışmalar oldu. Burası iddiasız bir okuldu.  Ama artık bu okul olmayacak. Artık bu büro faaliyetlerimize, çalışmalarımıza son veriyoruz.  Çünkü Türkiye'de düşünsel, kültürel, felsefi, entelektüel bir çabaya hiçbir iktidar sahibi ilgi duymuyor vesselam.

MÜFTÜOĞLU KİMDİR

Atasoy Müftüoğlu 1942 yılında Trabzon'un Çaykara ilçesinde dünyaya geldi. Ankara, Polatlı’da ilkokula başladı, Cebeci Ortaokulundan mezun oldu. Ankara, Atatürk Lisesinde başlayan lise öğrenimini değişik illerdeki liselerde tamamladı. Bir süre vekil öğretmenlik yaptı. 1966 yılında ailesiyle birlikte Eskişehir’e taşındı. 1971 yılında Eskişehir’de Deneme adlı bir edebiyat dergisi yayınladı.

Büyük Doğu, Yeni İstiklal dergilerinde ve Yeni İstanbul gazetesinde çeşitli aralıklarla yazılar yazdı. 1969’dan itibaren zaman zaman Edebiyat dergisinde, 1976’dan itibaren de Mavera dergisinde yazdı. 1980’de Yeni Devir gazetesinde daha sonraları da Selam gazetesinde köşe yazıları yazdı. 1980’den itibaren İngiltere, İran, Pakistan, Hindistan, Almanya, İsviçre ve Fransa’da çeşitli uluslararası konferans, seminer, sohbet ve etkinliklere katıldı. Sık sık yurt içi ve yurt dışında düzenlenen toplantı, seminer ve konferanslara katılıp konuşmalar yapmaya devam ediyor.

Çalışmalarına Eskişehir'deki bürosunda devam ediyordu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?