Atom Enerjisi Kurumu'ndan çok kritik uyarı

İstanbul'da Zeytinburnu ilçesinde çalınan bir aletle ilgili Atom Enerjisi Kurumu'ndan uyarı açıklaması yapıldı. Aletin radyoaktif madde yüklü olduğu belirtilerek görenlerin ihbar etmesi istendi

Atom Enerjisi Kurumu'ndan çok kritik uyarı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Zeytinburnu'da hırsızlar tarafından bir inşaat şantiyesinden çalınan ve radyoaktif kaynak bulunduran 'yoğunluk-nem ölçüm' cihazı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nu harekete geçirdi. Yapılan yazılı açıklamada resmi de yayınlanan ölçüm cihazını gören veya bulanların kuruma başvurması istendi.

TAEK tarafından cihazın çantasına ve kendisine ait iki fotoğraf da sitesinde yayınlandı.

Çalınan ''yoğunluk-nem ölçüm'' cihazı, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu'nu (TAEK) harekete geçirdi. TAEK tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bahçelievler Şirinevler Mahallesi M. Fevzi Çakmak Caddesi'nde faaliyet gösteren bir zemin araştırma şirketine ait içerisinde Cs-137 ve Am-241/Be radyoaktif kaynaklar bulunduran Troxler marka, 3440 model ve 16293 seri numaralı yoğunluk-nem ölçüm cihazının, şirketin Zeytinburnu-İstanbul şantiye alanında 22 Eylül 2013 tarihinde saat 13:00-15:00 arasında, çalındığı söz konusu firma tarafından Kurumumuza bildirilmiştir.

Cihaz; asfalt, otoyol veya havaalanlarında, zemin etütlerinde yoğunluk ve nem ölçümü amacıyla kullanılmaktadır. Cihazın ve taşıma kabının görüntüleri ve teknik bilgileri aşağıda verilmiştir. Radyoaktif kaynaklar bulunduran cihaza ilgisiz ve yetkisiz kişiler tarafından müdahale edilmesi halinde çevre alanlarda meydana gelebilecek radyasyon riskinden dolayı, cihazın bulunmasına yönelik çok yönlü çalışmalar devam etmektedir. Konu ile ilgili bilgisi olanların veya cihazı görenlerin ivedilikle Kurumumuzun 444 8235 acil durum hattına veya emniyet/kolluk kuvvetlerine haber vermesi halk sağlığı ve çevre güvenliği açısından önem arz etmektedir."

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 17:50
banner53
YORUM EKLE

banner39