AÜ'de öğrenci eylemi: Dekanlık işgal edildi

AÜ Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Dekanlığı öğrenciler tarafından işgal edildi. Polis müdahale etti. Şu ana kadar 8 kişi gözaltına alındı

AÜ'de öğrenci eylemi: Dekanlık işgal edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ankara'da YÖK'ün kuruluşunu protesto eden bir grup, Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi idari binasını işgal etti.

Ankara'da Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı'nın (YÖK) kuruluşunu protesto etmek isteyen öğrenciler dekan odasını bastı. Dekan odasının penceresinden pankart asan grubu polis odaya gaz sıkarak çıkarabildi.

Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi'nde bir grup öğrenci, YÖK'ün kuruluşunu protesto etmek için dekan odasını bastı. Grup, dekan odasının penceresinden 'YÖK'e hayır' pankartı açtı. Pencerede slogan atan grubu dışarı çıkarmak için polis itfaiye ekiplerini bekledi. İtfaiye ekiplerinin gelmesi ile polis, fakültenin içine girdi. İtfaiye ekipleri de her ihtimale karşı pencerenin altına branda serdi.

Kendini dekan odasına kilitleyen gruba polis önce kapı altından odaya gaz sıkarak müdahale etti. Gazdan etkilenen öğrenciler pencereden sarktı. Pencereden sarkan öğrencileri polis ekipleri tek tek çıkardı. Yerlere sürüklenen göstericileri polis yaka paça gözaltına aldı. Polis müdahalesi sonucu 6'sı kız 11 öğrenci gözaltına alındı.

Göstericileri fakülteden dışarıya çıkaran polise, dışardaki bir grup öğrenci müdahale etti. Bunun üzerine polis öğrencilere gazla müdahalede bulundu. Gazlı müdahaleden fakülte bahçesinde bulunan öğrenciler de etkilendi. Gazdan etkilenen öğrenciler arasında görme engelli bir öğrenci de vardı. Fenalaşan öğrenciler ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2013, 18:18
banner53
YORUM EKLE

banner39