banner39

A.Ü.deki olaylarda 35 gözaltı

Anadolu Üniversitesi'ndeki olaylarda gözaltına alınanların sayısı 35’e yükseldi.

Yurt Haberleri 05.04.2013, 19:38 05.04.2013, 19:38
A.Ü.deki olaylarda 35 gözaltı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eskişehir'de 3 gün önce Öğrenci Kollektifi ve Tüm Gençlik Birliği (TGB) üyeleri arasındaki Silivri bildirisi dağıtma tartışması bugün kavgaya dönüştü.

Polis ile çatışan Öğrenci Kollektifleri üyeleri taş ve cam şişe atarak 3 kişinin yaralanmasına neden oldu. Polisin gaz bombasıyla müdahale ettiği olaylarda üniversite içerisinde kaçan eylemcilerden gözaltına alınanların sayısı 35’e yükseldi.

Polisin olaylar sonrası kamera kayıtlarını inceleyerek olaylara karışan öğrencileri tespit ettiği ve gözaltına aldığı öğrenildi. Gözaltı sayısının daha da artacağı iddia edildi.

Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü'nde, öğle saatlerinde Tüm Gençlik Birliği üyeleri, 8 Nisan'da İstanbul Silivri'de yapılacak eylemle ilgili bildiri dağıtmaya başladı. Bu sırada durumdan haberdar olan ve bildiri dağıtılmasına karşı çıkan öğrenci kollektifi üyeleri, TGB'lilerin bulunduğu Kredi Yurtlar Kurumu'na ait yurdun önüne doğru yürüdü. Yurt önünde kavga için karşı karşıya gelen 2 grubun arasına kısa sürede olay yerine gelen polis girdi.

KAMERA KAYITLARINDAN ÖĞRENCİLER TESPİT EDİLDİ

Bunun üzerine öğrenci kollektifi üyeleri kavgayı ayırmaya gelen polise taş, sopa ve pet şişelerle saldırdı. Israrlı dağılın çağrılarına rağmen bölgeden ayrılmayarak saldırılarını sürdüren öğrencilere polis bu kez gaz bombası ile müdahale etti. Bu yaşanan gelişme üzerine öğrenciler kampüs içerisine dağıldı.

Bu sırada öğrenciler, önlerine gelen çöp konteynerlerini yıktı, parke taşlarını kırdı. Akabinde kırdıkları parke taşlarla polise saldıran öğrenciler daha sonra eğitim fakültesine gitti. Burada kantinin arka bahçesinden izlerini kaybettirmek isteyen öğrenciler, çevik kuvvet polisinin müdahalesiyle karşılaştı. Kantinden kaçmayı başaramayan öğrenciler polis tarafından teker teker gözaltına alındı.

İlk etapta 20 kişinin gözaltına alındığı olaylarda 3 güvenlik görevlisi de yaralandı. Polis, olaylar sonrası incelediği kamera kayıtlarında olaylara karıştığını tespit ettiği öğrencilerin peşine düştü.

Eylemcilerle ilgili çalışma başlatan ekipler, gözaltı sayısını 35’e çıkardı.

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?