Avcılar'da 'kimyasal atık' paniği

Mahalleye gece yarısı plakasız bir kamyonla dökülen "kum" benzeri madde "kimyasal atık" paniğine neden oldu.

Avcılar'da 'kimyasal atık' paniği

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avcılar, Yeşilkent Mahallesi 146. Sokak'ta dere ıslah çalışması yapılan alana bir kamyondan gece yarısı dökülen "kum" benzeri madde mahallede paniğe neden oldu.

Mahalle sakinleri koku, geniz yanması şikayetiyle durumu belediyeye bildirdi. Belediye ekipleri sabah saatlerinde gelerek incelemelerde bulundu. Belediye ekipleri çevrede önlem aldıktan sonra durumu İl Çevre Müdürlüğü,  Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı'na ile İZAYDAŞ'a haber verdi.

"KONUYU TAM BİLEMİYORUZ"

Avcılar Belediyesi Zabıta Müdürü Mehmet Güven, "Dün gece yarısı kum, silisyum diye adlandırabileceğimiz  kendi içerisinde oksidasyon oluşturan bir madde. Bu bir atık olabilir, kimyasal çalışmanın sonunda curuf diye adlandırdığımız madde olabilir. Konuyu tam bilemiyoruz. İl Çevre Müdürlüğü,  Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı'na ile İZAYDAŞ'ı aradık bilgilendirdik. Şu an bekliyoruz" dedi. Bir belediye görevlisi de "İl Çevre Müdürlüğü'nden gelecek arkadaşların vereceği kararın ardından işlem yapılacak" diye konuştu.

"KİMYASAL MADDE OLDUĞUNU SABAH UYANINCA ANLADIK"

Mahalle sakinlerinden Duran Ilgaz,  gece yarısı damper sesi ile uyandıklarını belirterek, "Dere çalışması nedeniyle kum döküldüğünü zannediyorduk. Kimyasal madde olduğunu sabah uyanınca anladık. Gelen bir yetkili, güneşin etkisiyle yandığını, buharının da insan gözüyle görülmediği çocukların da etkilenme riskinin bulunduğunu belirtti. Bir cocuğun cildinde yanma olmuş" diye konuştu.

Ilgaz, "Damper sesine uyandım. Ellerinde fenerler vardı, buraya döktüler. Aracın plakası yoktu. Kum, çakıl zannettik ancak güneş doğduğunda yanmaya başladı, koku yayıldı" diye konuştu.

"VÜCUDU KIPKIRMIZI OLMUŞTU"

Çocuğunun bu maddenin içine girdiğin belirten bir kadın ise, "Çocuğum yarıya kadar girmiş. Bağırdığını duydum. Hemen banyoya soktum vücudu kıpkırmızı olmuştu" şeklinde konuştu.

"SONUÇLAR NORMAL"

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'na  (AFAD) bağlı ekipler olay yerine geldi. Uzmanlar koruma giysileri ve maskelerle madde üzerinde incelemelerde bulundu. Dozimetrelerle radyasyon oranının ölçen yetkililer, "Cihazlarla ölçüm yaptık. Hernangi zararlı kimyasal ve radyoaktif madde olup olmadığına baktık. Korkulacak bir durum yok. Sonuçlar normal" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2013, 20:54
banner53
YORUM EKLE

banner39