Avukatlardan yasakçı hakime protesto

İstanbul Adliyesi'nde başörtülü avukatın duruşmaya katılmasını engellemeye çalışan hakim avukatlar tarafından protesto edildi

Yurt Haberleri 17.04.2013, 13:47 17.04.2013, 13:50
Avukatlardan yasakçı hakime protesto

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Hukukçular Derneği üyesi bir grup avukat, meslektaşları Kurbet Alim'in kadın hakim tarafından başörtülü olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmasının engellenmesine tepki gösterdi.

Danıştay'ın mahkemelerdeki başörtüsü yasağını kaldırdığını hatırlatan avukatlar, uygulamayı, "Kadının kadın haklarına saldırısı." olarak niteledi.

İstanbul Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanan avukatlar adına basın açıklaması yapan Hukukçular Derneği Başkanı Avukat Cavit Tatlı, konuyla ilgili olarak HSYK'ya 1. Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimi Naciye Füsun Çağlar hakkında şikayette bulunacaklarını belirtti. Danıştay'ın vermiş olduğu karar doğrultusunda avukatların başörtüsü ile duruşmaya girebileceğini belirten avukat Cavit Tatlı, "Dün İstanbul Anadolu Mahkemesi'nde bir hakim tarafından başörtülü bir avukat meslektaşımızın duruşmaya katılması hukuka aykırı olarak engellenmiştir." dedi. Mahkeme hakiminin başörtülü avukatı duruşmaya bu şekilde girmemesi yönünde uyardığını ifade eden Tatlı, "Meslektaşımız bunu kabul etmeyince hakim yargılamayı hukuka aykırı olarak durdurmuştur. Sanki ortada bir suç varmış gibi Türkiye Barolar Birliği ve İstanbul Barosu'na da ihbarda bulunmuştur." diye konuştu.

"Kendisi de kadın olan sayın hakimin verdiği bu karar, kadının kadın haklarına saldırısıdır." diyen Avukat Tatlı, "Sayın hakim bu onurlu mesleğin adını daha fazla lekelemeden derhal emekliye ayrılmalıdır. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun evrensel hukuk ve Türk hukukunu tanımayan hakim hakkında bir an önce gerekeni yapması büyük bir önem arz etmektedir." dedi.

Açıklamaya katılan Avukat Kurbet Alim ise, açıklama yapmayarak adalet sarayına gird

Yorumlar (1)
elif bektaşoğlu 10 yıl önce
dünyabülteni en çok takip ettiğim haber sitesi. Ama Figen Şaştım davasının fotoğraflarını flulaştırıp bu haberin fotoğrafıymış gibi göstermesi olmamış. fotoğrafın yoksa koyma. ya da ne bileyim kırılan kalem resmi falan koy. daha dikkatli olmanızı tavsiye ederim.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?