banner15

Aytaç Baran davası Kayseri'de başladı

Aytaç Baran cinayetinden sonra üç kişinin öldürülmesiyle ilgili açılan dava Kayseri'de yoğun güvenlik önlemleri altında başladı

Aytaç Baran davası Kayseri'de başladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Diyarbakır’da Yeni İhya-Der Başkanı ve Hüda-Par Üyesi Aytaç Baran'ın, silahlı saldırıda ölmesi ve ardından çıkan olaylarda 3 kişinin daha ölmesiyle ilgili dava Kayseri’de başladı.

Güvenlik gerekçesiyle Kayseri’ye alınan davada 14'ü tutuklu, 16 sanık yargılanıyor. Kayseri 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde başlayan davanın ilk duruşmasına 2 tutuksuz sanık gelirken, tutuklu 14 sanık ise Diyarbakır ve Osmaniye’de bulundukları kapalı cezaevlerinden görüntülü sistemle duruşmaya katıldı.

Yeni İhya-Der Başkanı ve Hüda-Par Üyesi Aytaç Baran, 9 Haziran'da Diyarbakır'da silahlı saldırıya uğradı. Baran yaralı olarak kaldırıldığı hastaneye hayatını kaybetti. Daha sonra olay yeri ve çevresinde çatışma çıktı. Ardından, Şehitlik Mahallesi'nde Bayram Dağtan, Bayram Özelçi ve Mehmet Emin Ensen de silahlı saldırıda öldürüldü. Olaylarla ilgili yürütülen tahkikat sonrası 16 kişi hakkında dava açıldı.

Güvenlik gerekçesiyle Diyarbakır’dan Kayseri’ye alınan davanın ilk duruşması öncesi adliye içinde ve dışında yoğun güvenlik tedbirleri alındı. Adliyenin çevresini bariyerlerle kapatan polis, duruşma salonuna sanık yakınlarını almadı. Duruşmayı her basın kuruluşundan bir muhabirin takip etmesine izin verildi. Kimlik tespitlerinin ardından öğle arası verilen duruşma 13.05’te tekrar başladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 15:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35