banner15

Bakan Yıldız: Paralel yapıyı biz büyüttük, hata ettik

Enerji Bakanı Taner Yıldız, 'ölüm-kalım meselesi' haline getirildiğini ifade ettiği hükümet-cemaat gerilimiyle ilgili olarak "Bu yapı bizim dönemimizde güçlendi. Hata ettik" dedi

Bakan Yıldız: Paralel yapıyı biz büyüttük, hata ettik

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “paralel yapı” dediği Gülen cemaatinin emniyet ve yargıya sızdığı iddialarıyla ilgili olarak “Bu yapı, son 11 yılda güçlendi ve bu noktaya geldi. Bunu biz yarattık. İyi niyeti bu kadar suistimal edebileceklerini düşünememekle biz de hata etmişiz. Böyle bir insan tipine ihtimal vermedik. Bu da bizim hatamız oldu” dedi.

Vatan gazetesi Ankara Temsilcisi Murat Çelik’e gündem hakkında değerlendirmelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AKP cemaat kavgasıyla ilgili olarak, “Bu tamamen bir var olma - yok olma meselesi haline geldi. Biz bunu böyle hissetmesek de, karşımızdakiler böyle görüyor. Adam, ‘Siz olmayacaksınız’ diyor” görüşünü dile getirdi.

"BASKI ORTAMINDA HİMMET"

Çelik'in iddiasına göre Yıldız, "Cemaat, himmet adı altında insanlarımızdan para toplarken, o toplantılarda, o ildeki bazı polis müdürlerinin, savcıların da hazır bulunduğunu öğrendik. Düşünebiliyor musunuz, nasıl bir baskı ortamı? Ne işi var o polislerin, yargı mensuplarının ya da başka devlet görevlilerinin orada? Neyi izliyorlar? Neden oradalar? Orada olmaları ne anlama geliyor?" dedi.

"BUNU BİZ YAPTIK"

Bir itirafta da bulunan Bakan Yıldız, “Bu yapı, son 11 yılda güçlendi ve bu noktaya geldi. Bunu biz yarattık. İyi niyeti bu kadar suistimal edebileceklerini düşünememekle biz de hata etmişiz. Böyle bir insan tipine ihtimal vermedik. Bu da bizim hatamız oldu.” diye konuştu.

"SAYGIM KALMADI"

Başbakan ve hükümete yönelik cemaat kanadından geldiğini belirttiği hakaret ve saldırılardan sonra artık hiçbir saygı beslemediğini belirten Taner Yıldız, Ak Parti içinde cemaate karşı konuşmayanların bulunduğunu, bunun yanlış olduğunu, böyle bir dönemde Başbakan'ın yanında durmak gerektiğini söyledi.

"GERİLİMİN İŞARETLERİ ÜÇ YILDIR VARDI"

Gerilimde gelinen nokta ile ilgili olarak da konuşan Yıldız şunları söyledi: "Aslında son iki buçuk üç yıldır işaretleri vardı. Taşan bardağın son damlası dershane meselesi olmuştur. Ama konu dershane değildir. Bu yapının tek gayesi, ‘her şey benim olsun’dur. Yargı, emniyet, bürokrasi; hepsi benden olsun anlayışı. Üç yıldan beri siz hala uzun adamın ölümüne dua ediyorsunuz. Ama hâlâ ayakta. Demek ki samimi dua etmiyorsunuz.”

"ÖLÜM-KALIM MESELESİ"

Bakan Yıldız’ın, hükümetin Gülen Cemaati ile yaşadıkları hakkındaki tespiti şöyle: Bu tamamen bir var olma - yok olma meselesi haline geldi. Biz bunu böyle hissetmesek de, karşımızdakiler böyle görüyor. Adam, ‘Siz olmayacaksınız’ diyor."

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35