Baronun attığı avukatlar haklı bulundu

İstanbul Barosu'nun yeni yönetimi, kendisine muhalif olan 4 avukat personeli, "istihdam fazlası" iddiasıyla işten attı. Son karar Yargıtay'dan geldi. Atılan personel işe iade edildi

Baronun attığı avukatlar haklı bulundu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul Barosu seçimlerinde yeni yönetimi desteklemedikleri iddiasıyla işten çıkartılan dört avukat hukuk mücadelesini kazandı. Yerel mahkemenin 'işe iade' kararı Yargıtay tarafından da onandı.

22. Hukuk Dairesi avukatların işten çıkarılmasını hukuksuz buldu. Baro genel kurulunda Başkan Ümit Kocasakal yönetimine muhalif olan avukatlar Levent Polat, Özgür Cevat Altuntaş, Şevki Şimşek ve Emre Karagöz, istihdam fazlalığı gerekçe gösterilerek barodan atılmıştı.

Zaman'ın haberine göre İstanbul Barosu tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde işten çıkarılan avukatlar İstanbul 11. İş Mahkemesi'ne dava açtı. Kararın haklı bir nedene dayanmadığını ve kötü niyetli olduğunu savunan avukatlar tazminat ve işe iadelerini talep etti. Mahkeme, 23 Eylül 2011'de baronun dört avukatı işten çıkarmasını haksız bularak tekrar işe iadelerine ve 5 aylık maaş tazminatının ödemesine karar verdi. Baro yönetimi ise bu karara itiraz ederek dosyayı temyiz için Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay 22. Hukuk Dairesi 21 Haziran 2012 tarihinde verdiği kararla yerel mahkemenin kararını onayladı. İstanbul Barosu'nun avukatları işten çıkarmasının hukuka aykırı olduğuna karar veren Yargıtay, 4 avukatın işe geri dönmelerinin de yolunu açmış oldu. Ümit Kocasakal, İstanbul Barosu seçimlerini Kasım 2010'da kazanmış bir ay sonra muhalif avukatları işten çıkarması sebebiyle avukat camiası tarafından yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 17:07
banner53
YORUM EKLE

banner39