banner39

'Başbakan ve danışmanı tanık olsun' talebi

İzmir'de görülen, "şantaj" davasında sanık avukatlarından Murat Ergün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın şahit olarak dinlenmesini istedi

Yurt Haberleri 16.01.2014, 16:31 16.01.2014, 16:33
'Başbakan ve danışmanı tanık olsun' talebi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 38'i muvazzaf ve 59'u tutuklu 357 sanıklı, tehdit ve şantajla askerî bilgi ve belge temin etme davasında sanık avukatlarından Murat Ergün, ilginç bir talepte bulundu. Mahkeme heyetinden, davada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Siyasi Başdanışmanı Yalçın Akdoğan'ın şahit olarak dinlenmesini talep etti.

Başbakan Erdoğan ve Akdoğan'ın açık adreslerini bilmediğini ancak TBMM'ye yazı yazılırsa bulunabileceğini belirten Av. Ergün, "Müvekkillerimin suçsuzluğunun ortaya çıkması için Başbakan Erdoğan ve danışmanı Akdoğan'ın tanıklıkları çok önemli. Bildiklerinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Savunmamızın tanığıdır. Usul Yasası'na göre bu konuda karar verilmesini istiyorum." dedi. 2 bin 500 kişilik listeden bahsedildiğini, bunun son derece vahim bir iddia olduğunu söyleyen Ergün, "Biz emniyet içerisinde bu davanın hazırlığını yapan polislerin olup olmadığını merak ediyoruz. Masumiyet karinesini de ihmal etmiyoruz." şeklinde konuştu. Mahkeme Başkanı Atilla Rahman'ın, "İlk liste mi, ikinci liste mi?" sorusu, salonda gülüşmelere sebep oldu. Murat Ergün de, "Son listeye bakalım." karşılığını verdi. Kavgadan da iyi şeyler çıktığını, kavga olmaması halinde bunların hiçbirinin çıkmayacağını ifade eden Av. Ergün, "Kavgada en önemli merhale bu dava. Bahse konu cemaatle hükümet kavgasının davasıdır bu dava." dedi. Siyasilerin söylemlerine bugün de dün de şüpheyle yaklaştığını ancak amaçlarının maddi gerçekliğe ulaşmak olduğunu ifade eden Ergün, zamanı düşününce telafisi güç zararlar ortaya çıktığını belirterek, müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?