banner15

Başkale'deki yol kapatma eylemi sona erdi

Van'ın Başkale ilçesinde, PKK üyesi bir kişinin sınırda öldürüldüğünü haber alan grubun başlattığı gösteri, Başkale Belediye Başkanı Güler ve İHD Van Şube Başkanı Bayhan'ın girişimiyle sonlandırıldı.

Başkale'deki yol kapatma eylemi sona erdi

Van'dan Hakkari'ye dönerken göstericilerin barikat kurduğunu öğrenen Hakkari Valisi Yakup Canbolat, Başkale Emniyet Müdürlüğü'ne giderek olayların yatışmasını bekledi.

Daha sonra Başkale Belediye Başkanı İhsan Güler ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şube Başkanı Hamdi Bayhan, yolun ulaşıma açılması konusunda göstericilerle görüştü. Başkale Kaymakamı Murat Büyükköse ile telefonda görüşen Güler ve Bayhan, göstericileri ikna etti.

Olayların son ermesi ve yolun yeniden ulaşıma açılmasının ardından İlçe Emniyet Müdürlüğü'nden ayrılan Canbolat, Hakkari'ye gitti.

İran askerleriyle girdiği çatışmada yaralandığı iddia edilen ve cesedi Türkiye-İran sınırında bulunan PKK üyesinin cenazesinin Başkale'ye getirilmesinin ardından örgüt yandaşları tarafından ilçede gösteriler başlatılmış ve Van-Hakkari karayolu barikatlarla kapatılmıştı.

Genelkurmay açıklaması

Öte yandan, Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan önemli yurt içi olaylara ilişkin duyuruya göre, Van'ın Başkale ilçesindeki Kara Kuvvetleri 6'ncı Hudut Alayı Sualtı Hudut Karakol Komutanlığı görevlileri, sınırın İran tarafından silah sesleri duydu. Bu sırada, İran güvenlik güçleri ile bölücü terör örgütü mensubu silahlı 4 kişi arasında çatışma yaşandığı ve teröristlerin, sınırın Türkiye tarafına kaçtığı, Sualtı Hudut Karakol Komutanlığına telefonla bildirildi.

Bunun üzerine, Sualtı Hudut Karakol Komutanlığı görevlilerince silahlı kişilerin muhtemel yaklaşma istikametleri gözetlenmeye başlandı. Ayrıca, bölgeyi kontrol ve teröristlere müdahale için Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç Kobra Aracı ile 2 adet Hudut Emniyet Timi görevlendirildi. 

Timler, olay yerine intikal halindeyken, 3 kişinin sınırın İran tarafına geri kaçtığını, İran askerleri tarafından vurulan bir saldırganın ise köy yakınında yerde yattığını tespit etti. 

Yaralı olduğu değerlendirilen saldırgan, askerlere aralıklı olarak ateş etti. Gece saatlerinde de bulunduğu yerde hareketsiz olarak kaldığı tespit edildi.

Olay hakkında Başkale Cumhuriyet Savcılığına bilgi verildi ve yapılan incelemede saldırganın olay yerinde öldüğü tespit edildi. Cesedi, Cumhuriyet Savcısının talimatı ile Sualtı Hudut Karakol Komutanlığına getirildi.

Saldırganlarla beraber, 1 Kalaşnikof, 2 el bombası ve 1 telsiz ele geçirildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2014, 08:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48