banner39

Başkent müzelerinde interaktif dönem

Ankara'nın turizm potansiyelini artırmak amacıyla hazırlanan projeyle Etnografya, Devlet Resim ve Heykel, Gordion ve Cumhuriyet müzelerine interaktif uygulamalar yerleştirildi

Yurt Haberleri 12.12.2012, 15:19 12.12.2012, 15:19
Başkent müzelerinde interaktif dönem

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, ''Ankara'daki Müzelerde İnteraktif Uygulamalar Projesi''ni tanıttı.

TÜRSAB ve Ankara Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle Ankara turizm potansiyelini artırmak amacıyla hazırlanan projeyle Etnografya, Devlet Resim ve Heykel, Gordion ve Cumhuriyet müzelerine çeşitli interaktif uygulamalar, müzelere özgü sanal özellikler hayata geçirildi.
Günay, Etnografya Müzesi ile Devlet Resim ve Heykel Müzesi'nde gerçekleştirilen projenin tanıtımında, müzelere kurulan interaktif uygulamaları inceleyerek, müzeye gelen öğrencilerle birlikte sanal cam ve seramik yaptı.

Daha çok gençlerin ilgisini çekecek bir uygulamayı Ankara'da 4 müzede başlattıklarını belirten Günay, ''Müzelerde öğrencilerin, çocukların oradaki objelerle daha yakın ilişki kurarak, anlamalarını sağlayan bir düzen gerçekleştirmeye çalışıyoruz'' dedi.

Etnografya Müzesi'nin dışında konulan dijital dürbünden bakan Günay, dürbünün Ankara'nın eski halini gözler önüne serdiğini, tekli binalar ve video kayıtlarının yer aldığını söyledi.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi'ni de ziyaret eden Günay, kurulan etkileşimli ekranda müzede sergilenen eserlerin katalog şeklinde yer aldığı uygulamayı çok beğendiğini ifade etti. Günay, ayrıca binanın mimarisi ve mimarı hakkında bilgilerin yer aldığı dijital kitabı da inceledi.

BAŞKENTTE 41 TURİZM PROJESİ

Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı da bu yıl turizmle ilgili projelere ağırlık verdiklerini ifade etti.

Bu yıl 41 turizm projesine Ankara'da destek verdiklerini hatırlatan Balcı, bu projeler için 8,8 milyon liralık kaynak ayrıldığını ve eş finansmanla bu sayının 12,9 milyon liraya ulaştığını kaydetti.
Balcı, bu yıl da nitelikli turizm çalışmalarına öncelik vereceklerinin belirterek, ''İnanıyorum ki Ankara'yı hep birlikte turizmde bir marka haline dönüştüreceğiz'' dedi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?