banner15

Başörtülü çalışanlara soruşturma açıldı

Aksaray'da Aile Hekimliği'nde çalışan iki başörtülü personel hakkında soruşturma başlatıldı. Soruşturmaya valinin de izin verdiği iddia ediliyor

Başörtülü çalışanlara soruşturma açıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İnsan hakları ve inanç özgürlüğünün hükümet tarafından teminat altına alınmasına ve özgürlüklerin sürekli geliştirilmesine rağmen, başörtülü çalışanlara yönelik keyfî bürokrat baskısının halen yer yer sürdüğü gözleniyor.

Yeni Akit Gazetesi'nin haberine göre Aksaray’da Aile Sağlık Merkezi’nde Aile Hekimi olarak çalışan Dr. Nihal Vurucuoğlu ile Hemşire Hatice Doygun’a başörtüsü ile çalıştıkları gerekçesi ile soruşturma açıldı.

Bu iki personele, başörtüsü ile çalışmalarından dolayı tutanak tutuldu. Aksaray Valiliği de söz konusu personeller için soruşturma açılmasına izin verdi.

TUTANAĞI ŞOFÖR TUTTU

Başörtülü iki kadın ile ilgili tutanağı tutanlar arasında ambulans şoförü de var. 12 Ocak 2011 tarihinde Pratisyen Hekim Dr. Esma Çiğdem Avcı, Güzelyurt Sağlık Grup Başkanı Dr. Hilal Seydel ve ambulans şoförü Adnan Öcal birlikte Selime ASM’ne giderek burada çalışan başörtülü bayanları tespit ettiler. Bu üç kişi bir tutanak tutarak, buradaki bayanların başörtülü çalıştıklarını tespit  ettiler.

Bu tutanak daha sonra Güzelyurt Kaymakanlığı’na iletildi. Güzelyurt Kaymakamlığı da bu konuda soruşturmanın ancak tecrübeli personel tarafından yapılabileceğini belirterek, durumu bir yazı ile valiliğe iletti.

Vali Alimoğlu soruşturma açılmasına izin verdi.

Aksaray Valisi Orhan Alimoğlu Alimoğlu,  kendisinin bu kadınlarla ilgili soruşturma izni verildiği yönündeki iddialarla ilgili olarak "Burada benim bir dahlim yok. Kaymakamlıktan böyle bir yazı geldi. Ben de bu işin aslı astarı nedir diye Sağlık İl Müdürlüğü’ne yazı yazdım, gerçeği nedir diye araştırın. Önüme gelen belgeyi çöpe atın diyemem. Ben de bunu Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdim" dedi.

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2011, 11:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mertcan
Mertcan - 8 yıl Önce

Ne demek soruşturma..Bu insalllar doktor olmuş.. inandığı gibi yaşayamayacaklarmı? Bir an önce Başörtüsüne anayasal hak istiyoruz....Gelennin keyfi için insanların özgürlüğü ile kimsenin oynamaya hakkı yok..

banner39

banner36

banner37

banner35