Batman'ın yüzde 75'i sosyal yardımla geçiniyor

Batman Valisi yaklaşık 550 bin nüfusu bulunan şehirde 420 bin kişinin sosyal yardımlarla geçindiğini açıkladı

Batman'ın yüzde 75'i sosyal yardımla geçiniyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nüfusu 557 bin kişi olan Batman'da 420 bin kişinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan (SYDV) yardım alıyor. Rakamı Batman Valisi Azmi Çelik açıkladı.

Vali Azmi Çelik, 5 ilçe ve 3 beldesi bulunan Batman'da SYDV'nin bugüne kadar sosyal yardımlar yaptığı gibi çeşitli projelere de destekte bulunduğu ve bu desteğin sürdüğünü söyledi. Batman'ın bölgede özel bir konuma sahip olduğunu kaydeden Çelik, şöyle dedi:

SYDV'de il genelinde ilçe vakıfları da dahil olmak üzere toplam 84 bin 400 aile ve yaklaşık 420 bin kişinin kaydı bulunmaktadır. Vakıflarımız aracılığıyla çeşitli ayni ve nakdi yardımlar ihtiyaç sahiplerine verildiği gibi bunun yanında genel sağlık sigortası, engelli aile ve yakını bulunan kişilerle eşi vefat etmiş kadınlara da aylık ödeme yapılmaktadır. Ayrıca muhtaç yetimlere, asker ailelerine, şartlı eğitim sağlık ve gebelik yardımları da vakıf aracılığıyla yürütülmektedir. SYDV yardımlarından 420 bin kişi yararlanıyor. Bu sayı il nüfusunun yüzde 75'ine tekabül ediyor.

Vali Çelik, 2015 yılının 6 ayında ihtiyaç sahiplerine 65 milyon 900 bin liralık sosyal yardımlar yapıldığını anlattı. Vakfın ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile yürütülen projeler kapsamında da yardımlarının olduğunu dile getiren Çelik, "Evde bakım hizmetleri ve sosyal destek hizmetlerinden yararlanan 4 bin 760 kişiye 18 milyon 200 bin lira ve 360 kişiye de 1 milyon 100 bin liralık sosyal destek ödemesi yapılmıştır. Bu kapsamda da bin 30 kişiye 500 bin lira doğum yardımı için bankaya talimat verilmiştir. Bunların hepsini birlikte düşündüğümüzde Batman'da SYDV ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla 2015 yılının 6 ayında 85 milyon 700 bin lira yardım yapıldı." dedi.

Kentte yaklaşık bin 200 kişiye evlerinde sıcak yemek verildiğini sözlerine ekleyen Vali Çelik, şunları kaydetti: Bu 1 yıllık proje. Buna ilaveten yine vakfımızca engelli, hasta ve yaşlı 100 vatandaşımızın 1 yıl süre ile evlerinde evde bakım hizmeti verilmek suretiyle yürütülen bir projesi var. Bu projenin içeriğinde bu vatandaşlarımızın temizliği, çamaşırlarının, bulaşıklarının yıkanması gibi hizmetler bulunmaktadır. Bu hizmetler vakıf tarafından istihdam edilen personelle yürütülmektedir.

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2015, 13:01
banner53
YORUM EKLE

banner39