banner39

BDP, AKP'den aldığı belediyede 160 kişiyi işten çıkardı

Yerel seçimlerde Ak Parti'den BDP'ye geçen Van'ın Erciş Belediyesi'nde 160 işçinin işine son verildi. BDP, seçim öncesi hiçbir belediyede işçilerin işten çıkarılmayacağına söz vermişti

Yurt Haberleri 07.06.2014, 12:22 07.06.2014, 12:41
BDP, AKP'den aldığı belediyede 160 kişiyi işten çıkardı

Van’ın Erciş ilçe Belediyesi’nde çalışan 160 sözleşmeli personelin yasaya uygun çalıştırılmadıkları gerekçesiyle iş akitleri feshedildi.

Erciş Belediyesi’nde çalışan sendikalı 187 personelden 27 kişinin daha önce iş akitleri feshedilirken, bugün de 160 sendikalı personel işten çıkartıldı. İşten çıkartılan belediye çalışanları haklarının iade edilmesi için belediye önünde eylem yaptı. Seslerini duyurmak için bir süre ayakta bekleyen belediye çalışanları, daha sonra belediye bahçesine çadır kurdu.

Konuyla ilgili gazetecilere açıklamada bulunan Erciş Belediye Başkanı Diba Keskin, Belediye Kanunu’nun 5 ay 29 gün yasası gereği belediyede çalışan 160 çalışan personeli istemeyerek de olsa iş akitlerinin feshedildiğini söyledi.

Başkan Keskin, “Bizden önceki yönetim son 4 yılda bu arkadaşları hiç işten çıkartmadan kesintisiz çalıştırmış. Bu kanuna göre, 5 ay 29 gün üzerinden mevsimlik işçi alımı yapılır, çalıştırılır ve 6 ay dolmadan da işten çıkartılır. Bir dahaki yıla 5 ay 29 gün daha çalıştırılırlar. Bizler bu konuları yetkililerle görüştük ve bu işin muhatapları bize dediler ki, geçmiş yönetim kanuna göre suç işlemiştir. Siz de bu arkadaşları bu şekilde çalıştırdığınız sürece siz de bu kanunsuzluğu devam ettirmiş ve suç işlemiş olursunuz." dedi.

Belediye İş Sendikası Van İl Şube Başkanı Emin Yeşilova ise, iş akitleri feshedilen işçilerin haklarını aramak ve onlara destek olmak için Van’dan Erciş’e geldi. Belediye bahçesinde gazetecilere açıklamada bulunan Yeşilova, iş akitleri feshedilen personelin istenirse çalıştırılacağını ifade etti. Yeşilova, “Tebligat yapılmadan arkadaşlarımızı işten çıkartmışlar. Avukatlarla görüştüm. Tebligatların hazırlandığını söylediler. Arkadaşlarımız müfettişlerle görüşmüşler. Müfettişler belediye başkanı isterse sizleri çalıştırabilir demişler. Diğer belediyelerde 5 ay 29 gün üzerinden fen işlerinde arkadaşlarımızı çalıştırıyorlar. Süreleri dolduğunda bu kez park veya bahçeler müdürlüğünde göstererek çalışmaları devam ettiriliyor. Bu arkadaşlarımız 187 kişidirler. Aileleri ile birlikte aslında bin 900 kişidirler. Soma’da 301 kişi öldü. Burada da 187 kişiyi bunlar öldürdüler. Bundan sonra haklarımızın iadesi konusunda yasalar çerçevesinde tüm haklarımızı kullanacağız. Konuyu yargıya taşıyacağız. İşten çıkartılmalar kanunsuzdur. Diğer belediye başkanlarına biz mi dedik 12 ay çalıştırın. Bunlar niye çalıştırdılar? Onlar çalıştırdılar, bunlar neden çalıştırmıyor. Onlarda ciğer var da, bunlarda yok mudur? Diyorlar ki, her sene ceza geliyor. Eğer ceza geliyorsa, size zimmet çıkıyorsa o zimmeti biz karşılayalım. Var mı ötesi” diye konuştu.

İşten çıkartılan belediye personeli, daha sonra belediye bahçesine çadır kurarak eylemlerini sürdürme kararı aldıklarını bildirdiler.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?