BDP, halkı yasaklı mitinge davet etti

BDP ve DTK'nın yarın Diyarbakır'da yapmayı planladığı mitinge Valilik tarafından izin verilmedi. Ancak BDP'liler bugün kentte vatandaşları mitinge davet etti

BDP, halkı yasaklı mitinge davet etti

Diyarbakır'da yasaklanan 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' mitingi için BDP lideri Demirtaş halkı meydana çağırdı.

BDP ve DTK'nın yarın Diyarbakır'da yapmayı planladığı ancak valilik tarafından yasaklanmasının ardından BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, milletvekilleriyle bugün kentte halkı mitinge davetti.

Yasaklamanın kanunlara aykırı olduğunu söyleyen Demirtaş, Abdullah Öcalan'ın özgürlüğünün tartışılmasını istedi.

BDP ve DTK'nın yarın Diyarbakır'da yapmayı planladığı 'Özgürlük İçin Demokratik Direniş' mitingine Valilik tarafından izin verilmedi. Mitingi, yasak kararına rağmen yapacaklarını bildiren BDP'liler bugün Genel Başkan Selahattin Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak, DTK Genel Başkan Yardımcısı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, milletvekilleri Demir Çelik, Mülkiye Birtane, İbrahim Binici, Sebahat Tuncel, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve ilçe belediye başkanları ile Diyarbakır'ı dolaşarak halkı yapacakları mitinge davet etti.

Önümüzdeki bir kaç saate kadar bu sorunun çözülmesini umut ve temenni ettiklerini, arkadaşlarının Ankara'da bakanlık düzeyinde bazı girişimleri olduğunu belirten Demirtaş, şöyle konuştu: "Bugün sonuç verir diye bekliyoruz. Biz doğrusu Diyarbakır'da coşkulu kitlesel bir miting yapmak istiyoruz. Şimdi valiliklerin ve kamu yöneticilerin bu tür durumlardaki temel görevi mitinglerin, gösterilerin yapılması sırasında sadece o mitingin serbestçe, özgürce yapılabilmesi için tedbirleri almaktır. Bunun ötesindeki tedbirler, yasaklamalar, anayasaya, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesi ve kanunlara da aykırıdır. Bu kanuna aykırı kararı ilk günden beri geri almasını bekliyorduk. Şimdi bütün hazırlıklarımız ile biz yarın artık mitingimizi gerçekleştirebilecek düzeydeyiz. Diyarbakır'da esnafımızı da ziyaret ederek bir kez daha bütün halkımızı mitingimize davet ediyoruz. Çünkü bu miting, halkın sivil iradenin, hükümetin yönettiği bu sürece müdahalesi olacaktır. Hükümetin savaş politikalarına, Hükümetin çözümsüzlük politikasına müdahalesi olacaktır bu miting. O nedenle biz halk sözünü söylesin istiyoruz. Halkın sözünü duymak istemeyenler, dinlemek istemeyenler işte mitingi yasaklıyorlar. Bu anlayış doğru bir anlayış değil."

DİYARBAKIR BAROSU VE İHD'DEN YASAĞA TEPKİ

Diyarbakır Barosu'nda bir araya gelen ve aralarında, Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar ile İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici'nin de bulunduğu STK temsilcileri, yasaklanan mitingle ilgili açıklamalarda bulundu. Temsilciler adına konuşan Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, Çarşamba günü önceden kararlaştırılan bir konu üzerine açıklama yapmayı planladıklarını fakat, Diyarbakır Valiliği'nin mitingi yasaklamasının ardından oluşabilecek gerilim ve çatışmaya meydan vermemek için açıklamalarını ileri bir tarihe ertelediklerini söyledi. Diyarbakır'ın son bir yılda yasaklı bir kent haline geldiğini savunan Aktar, "Diyarbakır 2011'deki 12 Haziran seçimlerinden beri hiçbir gösterinin yapılamadığını başvurusu yapılan bütün gösterilerin ve miting isteklerinin reddedildiği bir kent haline geldi. Devletin görevi yurttaşların demokratik haklarını kullanmalarını engellemek, önüne geçmek değildir. İki gün önce il valimizden randevu istedik. Dün sabah randevu isteyen vatandaşımıza aynı gün için görüşmenin mümkün olacağını, çok yoğun olduklarını söylenmesine rağmen biz gece geç saatlere kadar bekledik, ancak vali beyden bizimle görüşmek isteğimize karşılık bir olumlu cevap alamadık ne yazık ki. STK'lar dünyanın her yerinde baskı gruplarıdır aynı zamanda. Bir yanıyla da toplum ile kamu makamları arasında bir aracı konumundadırlar. Onların taleplerini beklentilerini isteklerini karşılarlar" dedi.

Yarın, Diyarbakır'da olabilecek olumsuzluklarda, yasaklama kararını verenlerin birinci derece sorumlu olacağı inancında olduklarını dile getiren Aktar, "Ancak diğer yandan STK'lar olarak beklentimiz ve dileğimiz yarın insanlar demokratik haklarını kullanarak yürüyeceklerse, miting yapacaklarsa kamu makam ve mercilerinin topluluğa, insanlara karşı zor kullanmamalarını, zor kullanmaları halinde istenmeyen olayların meydana gelebileceğini böyle bir kaygıyı taşıdığımızı duyurmak istiyoruz. Herkesin yarın, hiç olmazsa bir gün için bile olsa bu kentte sağduyulu davranmasını gerginliği tırmandıran taraf olmamasını diliyoruz" diye konuştu.

VALİLİK YASAK KARARI VERMİŞTİ

Yarınki mitingle ilgili Diyarbakır Valiliği tarafınadn yapılan yazılı açıklamada, 7 kişilik tertip komitesinin yazılı müracaatta bulunduğunu ve İstasyon Meydanı'nda miting yapılmasının istendiği belirtilerek şunlara yer verildi. "Yapılan istihbarı çalışmalarda, vatandaşlarımızın yanlış bilgilendirilmesi suretiyle, halkımızı sokağa çekmeye, güvenlik görevlilerimiz ile vatandaşlarımızı karşı karşıya getirmeye, düzenlenecek kanunsuz etkinlik ve eylemlere katılım sağlamaya teşebbüs eden illegal gruplar ile müzahir oluşumların bulunduğuna ilişkin bilgiler de bulunmaktadır. Ayrıca söz konusu mitingle ilgili olarak bazı çevrelerce yapılan açıklamalar ve çeşitli basın-yayın organlarında yer alan haberlerde, 'direniş-savaş' gibi telkinlerde bulunularak, vatandaşlarımız arasında kin, nefret ve düşmanlık duyguları oluşturabilecek çağrılara yer verilmektedir."

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2012, 15:09
banner53
YORUM EKLE

banner39