banner39

Belediye, tescilli ahşap evi yıktı

Fatih Çapa'da tescilli ahşap ev Fatih Belediyesi'ne ait iş makinaları ile gece yarısı yıkıldı. Belediye Koruma Kurulundan yıkım kararı olduğunu ileri sürdü

Yurt Haberleri 14.03.2015, 09:44 14.03.2015, 09:44
Belediye, tescilli ahşap evi yıktı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul Fatih’te Katip Muslihiddin Cami müştemilatına ait vakıf malı olan 2 katlı ahşap ev iş makinaları ile akşam karanlığında yıkıldı. Gerekçe olarak da yoldan geçenlerin üzerine çökmesi gösterildi. Ama bugüne kadar neden restore edilmediği açıklanmadı.

Radikal'in haberine göre tarihi ev,  Çapa’da Tatlıpınar Caddesi ile Guraba Caddesinin kesiştiği köşede Kanuni Devri ileri gelenlerinden Katip Muslihiddin tarafından yaptırılan,  zamanla tahrip olup 1901 tarihinde yeniden yapılan caminin köşesinde yer alıyor. Muhtemelen müştemilat olan 2 katlı ahşap ev de camini yeniden yapımı sırasında inşa edildi.  Vakıf malı olan ahşap ev son yıllarda başı boşluktan tinercilerin mekanı haline gelmişti. Üst katı ciddi hasar gören ahşap yapı, 2863 sayılı yasa kapsamında kültür varlığı olarak tescilliydi.

Fatih Belediyesi 2013 yılı faaliyet raporunda Katip Muslihiddin Cami müştemilatının Koruma Kurulu’ndan restorasyon projelerinini onaylatma aşamasında olduğu, İstanbul sivil mimarlık örneği anıt yapılar için çalışmaların sürdüğü belirtilmiş. Ancak İstanbul’un bu en eski sivil mimarlık örneği gerekli rölöve, restorasyon çalışmaları bitirilip, onarıma geçilmediği için her geçen gün biraz daha yok olmaya sürüklendi.

Fatih Belediyesi’nden yapılan açıklamada, "4 Numaralı Koruma Kurulu yerinde inceleme yaptı. Kurul tarihi binayı riskli buldu. Yıkım kararı verdi. Yeni restitüsyon projeleri hazır, kurul onayından sonra yeniden yapılacak. Trafik o bölgede yoğun olduğu için bu tür yıkımları gece yapıyoruz’’ denildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?