banner39

Berkin Elvan Evi'nde iki çocuğa işkence

Beşiktaş'taki Berkin Elvan İşgal Evi'nde küçük yaşta iki çocuğa aralarında HDK yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bir grup tarafından işkence yapıldığı iddia ediliyor

Yurt Haberleri 30.04.2014, 14:22 05.05.2014, 16:11
Berkin Elvan Evi'nde iki çocuğa işkence

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İstanbul'da Beşiktaş ilçesinde bulunan ve bir grup tarafından işgal edilerek ismi de Berkin Elvan İşgal Evi verilen binada iki çocuğa işkence edildiği belirtiliyor.

İddiaya göre Beşiktaş'taki metruk binada kalan küçük yaşlarda iki çocuk, hırsızlık yaptığı gerekçesiyle burayı işgal eden gruplar tarafından önce alıkondu. Daha sonra günlerce burada işkence edildi. İşkence edilen çocuklar daha sonra boş bir parka bırakıldı.  İşkenceyi yapanlar arasında HDP'nin bir ilçeden belediye başkan adayı gösterdiği kişinin bulunduğu da belirtiliyor. Diğer işkencecilerin de yine bir başka sol partinin yöneticileri ve üyeleri olduğu söyleniyor. İşkenceciler arasında Halkların Demokratik Kongresi(HDK)'nin tanınmış yöneticilerinin bulunduğu ifade ediliyor.

İşkenceyi duyduğu belirtilen partinin üyelerine yaptırım uyguladığı ancak olayı adli mercilere bildirmediği belirtiliyor.  Konuyla ilgili olarak sosyal medyada kendi aralarında tartışma başlatan sol gruplar, işkencecilerin teşhir edilmesi gerektiği yönünde birbirlerini ikna etmeye çalışıyor.

İşkence yapanlardan biriyle ilgili olarak bir mail grubunda yapılan yorumlarda şöyle denildi: "Adı geçen yöneticilerden biri HDK’nın en görünür yüzlerinden biridir, bir twitter fenomenidir, binlerce takipçisi onu HDK’nın ve Gezi’nin yüzü olarak görmektedir. Onun çağrısını yaptığı eylemlere gitmekteydik. Bir ilçede HDP’liler olarak ona oy verdik. Bu nedenle özellikle bu kişinin teşhiri ve siyasi gücünün sıfırlanması hayati önem taşımaktadır."

İşkence edilen çocuklar Kürt kökenli ancak kimlikleri henüz belli değil; ancak işkence yapanların kimlikleri belli olduğu halde henüz bir soruşturma başlatılmadı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?