Berkin Elvan toprağa veriliyor

Okmeydanı hastanesinde dün hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın cenazesi Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Cenaze törenine yoğun bir katılım olduğu gözleniyor

Berkin Elvan toprağa veriliyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gezi olayları sırasında yaralanan dün hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın cenazesi İstanbul'da Feriköy Mezarlığı'nda toprağa veriliyor. Elvan için Okmeydanı Cemevi'nde tören düzenlendi.

Burada okunan duanın ardından helallik istendi. Helallik alınmasından sonra Berkin Elvan'ın tabutunun üzerine çiçek atıldı. Törenin ardından yoğun kalabalık kortej oluşturdu. Berkin Elvan'ın tabutunu omuzlara alan kalabalık, Elvan'ın vurulduğu noktaya yürüdü.

Elvan'ın cenazesi için Şişli'ye yürüyüş sürüyor.  E-5 üzerinde onbinlerce kişi trafiği kesip Şişli'ye yürüdü.

Berkin Elvan'ın cenazesi Şişli'ye doğru götürülüyor. Şişli'de önlem alan polis, Abide-i Hürriyet Caddesi'nin girişini bariyerle kapattı. Çevik kuvvet polisi de barikatın arkasında bekleyişini sürdürüyor

Kortejin önünde CHP milletvekilleri Mahmut Tanal, Süleyman Çelebi ile Ergenekon davası kapsamında tutuklu yargılanırken tahliye edilen gazeteci Tuncay Özkan da yer aldı.

Sloganlar eşliğinde ellerindeki çiçekleri Elvan'ın vurulduğu yere bırakan kalabalık grup, ardından Şişli Camii'ne doğru yürüyüşünü sürdürdü.Korteje, CHP, HDP ve ÖDP'nin de aralarında bulunduğu bazı siyasi partiler ile sendika ve sivil toplum kuruluşları da katıldı.

YÜRÜYÜŞ SIRASINDA OLAYLAR ÇIKTI

Berkin Elvan'ın Okmeydanı'nda düzenlenen cenaze töreninde, büyükşehire ait itfaiye aracının şoförü dövüldü.

Polisin attığı gaz fişeğinin başına isabet etmesiyle yoğun bakıma giren ve 269 gün sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın cenaze töreninde istenmeyen olaylar da yaşandı.

Kortejin Darülaceze yakınlarından geçişi sırasında kalabalığın arasında kalan bir itfaiye aracına vurmaya başlayan grup aracı bırakıp kaçan itfaiye görevlisini E-5 Karayolu üzerinde yakalayarak darbetti. Araya giren kişiler tarafından bir minibüse bindirilen itfaiye görevlisi, bölgeden uzaklaştırıldı. Bu arada dolduruşa gelen bir grup da Ak Parti'nin seçim ofisine saldırdı.

Öte yandan Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eden gruplar polisle çatıştı. Polis aracı olan TOMA'ya tuğla atan bir grup böyle görüntülendi.

VALİLİKTEN POLİSE UYARI

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu Berkin Elvan’ın cenazesiyle ilgili açıklama yaptı. Twitter hesabı üzerinden yazdığı mesajı takipçileriyle paylaşan Vali Mutlu şu ifadeleri kullandı:

Devlet ve Hükümetimiz üst makamlarınca ifade edildiği gibi Berkin'in cenazesinde emniyet güçleri dikkatli görev için talimatlandırılmıştır.

Muhterem ailenin yasına ve dileğine uygun bir cenaze programı olması için herkesin üzerine düşeni en iyi şekilde ifasını yürekten dilerim.

HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili açıklama yaptı.

Arınç, “Berkin Elvan’ın ölümünü duyduk. Çok acı bir olay. Dünden bugüne bütün Türkiye gerçekten yasta. Genç bir yavrumuzun hayatını bir sokak olayında kaybetmiş olması fevkalade üzüntü verici. Bugün cenazesinin kaldırılacağını biliyoruz. Ben Berkin Elvan yavrumuza Allah’tan rahmet diliyorum. Hayatının baharında henüz delikanlı çağında, ve Anadolu tabiriyle bıyıkları bile terlememiş olan bir fidanın düşüp ölüvermesi gerçekten üzüntü verici. Ona Allah’tan rahmet dilerken annesi, babası, kardeşleri onlara da sabır diliyorum. Başka yapacak bir şeyimiz yok. Onlara bol sabır diliyorum. Kendilerine ve hayatta olan evlatlarına uzun ömür diliyorum. Ve bütün Türkiye’ye, annelere, babalara, bütün gençlere başsağlığı diliyorum, sabır diliyorum.

Gerçekten Türkiye’nin yasta olduğunu bilmeliyiz. Bugün bazı siyasi partilerin seçim çalışmalarında müzik kullanmayacaklarını gazetelerden okudum.  Buna da çok sevindim. Çok teşekkür ediyorum. Ben de bugün Bilecik’te seçim kampanyası boyunca müzikli yayın yapılmamasını arkadaşlarımdan rica edeceğim. En azıdan bu acıya ortak olduğumuzu, acıyı yüreğimizde hissettiğimizi göstermemiz bakımından.”

sürecek

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2014, 16:10
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
vasili kantartis
vasili kantartis - 7 yıl Önce

Cenazeye refakat eden bu kalabalik ölen Rahmetli ki$iyi taniyorlarmiydi sanki?. Bu kalabalik Cenaze icin degil , ki$kirtici insanlardan ba$ka kimse degil. türkiyenin kalkinmasini istemeyen, Egoist patronlarin, yalniz kendi menfatlarini dü$ünen insanlardan ba$kasi degil. devletin yasalarla belirtilmi$ kanunlarina kar$i gelerek, yürüyü$ ve kamu varliklarina zarar vererek, sucu olmayan cahil genclerimizin ölmesine sebeb olan asil o suclulari bulup cezalandirmak lazim. i$te bir tane BOYNER

banner39