banner39

Beşar Esad, İzmir'de protesto edildi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın muhaliflere yönelik şiddetli tutumu İzmir'de bugün protesto edildi

Yurt Haberleri 07.04.2012, 18:15 07.04.2012, 18:15
Beşar Esad, İzmir'de protesto edildi

İzmir Sivil Toplum Kuruluşları Platformu üyeleri, Suriye'de yaşanan olayları ve Beşşar Esed yönetimini protesto amacıyla temsili tabutlarla yürüyüş düzenleyip, gıyabi cenaze namazı kıldı.

Tarihi Basmane Gar'ı önünde toplanan çeşitli derneklerin oluşturduğu platform üyeleri, Beşşar Esed yönetimini ve Suriye'deki olayları protesto eden pankartlar açtı.

Esed aleyhine sloganlar atan grup, olaylarda yaşamını yitiren muhalifler için temsili tabutlar taşıyarak, Fevzipaşa Bulvarı'ndan Konak Meydanı'na yürüdü. Grup, Konak Meydanı'ndaki Yalı Camisi önünde öğle namazının ardından Suriye'deki olaylarda ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı ve Kur'an-ı Kerim okundu.

Protesto eyleminde telefon bağlantısı kurulan Suriye Ulusal Meclisi Türkiye Temsilcisi Halit Hoca da katılımcılara son gelişmeler hakkında bilgi sunarak, gruba kendilerine verdikleri destek nedeniyle teşekkür etti.

Grup adına açıklama yapan Halit Çelik ise Suriye'de yarım asra yakın süredir olağanüstü halin devam ettiğini, muhalif hiçbir örgütlenmeye izin verilmediğini, camilerin, eğitim kurumlarının ve basının sıkı denetim altında tutulduğunu söyledi.

Esed yönetiminin, halkın özgürlük taleplerine karşı acımasızca sert müdahaleler uyguladığını, şehirlerin ağır silahlarla bombalandığını, sivillerin katledildiğini belirten Çelik, şunları söyledi:

"Esed ve Baas diktasının halka tankıyla, topuyla savaş açan, her türlü işkence ve katliamı meşru sayan politikalarını, hiçbir İslam ülkesi meşru göremez. Bugüne kadar çok etkisiz kalan İslam Konferansı Örgütü'nün kanın durdurulmasında daha aktif rol almasını bekliyoruz. İnsanlık dışı muamelelere ve katliamlara maruz kalan Suriyeli kardeşlerimizin yanında yer almak, onların özgürlük ve adalet haykırışlarına ses olmak, yaşadıkları bu vahşete tepki vermek Müslüman olmamızın ve insan olmamızın bir gereğidir."

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (1)
es as 9 yıl önce
esed diye isim aciklandi sizde hala esad ,zaten haberin yarisi esed yarisi esad ??
8
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü