banner39

Beyaz un yasağı değirmencileri sevindirdi

1 Temmuz'dan itibaren uygulanacak beyaz un yasağı değirmencileri sevindirdi

Yurt Haberleri 02.04.2012, 12:23 02.04.2012, 12:23
Beyaz un yasağı değirmencileri sevindirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ekmeğin sağlık standartlarına getirilmesi çerçevesinde 1 Temmuz'dan itibaren hayata geçecek olan ekmeğin tamamında beyaz un kullanım yasağı en çok değirmencileri sevindirdi.

Tarım Bakanlığı'nın 1 Temmuz' dan itibaren sağlık standartları nedeniyle hayata geçecek olan yeni ekmek düzenlemesini 'ekmekte aslına dönüş ekmekte organiğe dönüş' diye adlandırılan Şanlıurfa Suruçlu değirmenciler yapılan düzenlemenin yerinde ve çok doğru bir düzenleme olduğunu söyledi. Beyaz ekmeğin görünüş itibarı ile çekici ve cazibeli olduğunu fakat sağlık açısından zararının faydasından daha fazla olduğunu dile getiren Suruçlu 20 yıllık değirmenci Salih Dikbaş, "Ekmekte aslına dönüş düzenlemesi bizim işlerimizin tekrar canlanmasına vesile olması yanı sıra vatandaşın sağlığına ayrıca birçok menfi yönde etkisi olacak." dedi.

Dikbaş, kendi değirmenlerine buğday öğütmek için gelen vatandaşların Tarım Bakanlığı'nın yaptığı yeni düzenlemeden çok memnun kaldıklarını ve konu sağlıksa burada Tarım Bakanlığı'nın sonuna kadar arkasında olduklarını dile getirdiklerini söyledi. Dikbaş, "Gazetelerde okuduğumuz ve Sayın Tarım Bakanımızdan duyduğumuz kadarıyla ekmeğin yapım aşamasında kullanılan unun yüzde 30'unda kepek olması ile ilgili yeni düzenlemenin vatandaşın sağlıkta sık sık karşılaştığı şeker tansiyon sindirim sistemi ile ilgili hastalıkların önüne geçilebilmesi hedefleniyor. Bizde madem her şeyin başı sağlık, Sayın Bakanımıza bu çerçevede insan sağlığına verdiği destekten dolayı minnettarız." ifadelerini kullandı.

"GERİYE BAKIP BİR DÜŞÜNMEK, ATALARIMIZIN NE YEDİĞİNE BAKMAK LAZIM"

Suruç'ta baba mesleği olan değirmencilik ile yıllardan beri geçimini sağlayan Ahmet Can, beyaz ekmeğin zararlarının yeni anlaşılıp yasaklanmasında geç kalındığını fakat ne kadar geçte olsa bu durumun memnuniyet verici olduğunu söyledi. Değirmenciler olarak yıllardan beri kendilerinin bu hazır olan ve organik olmayan beyaz una karşı bir olumsuz duruş sergilediklerini dile getiren Can, "Atalarımız niçin seksen, soksan, yüz yaşına kadar yaşıyordu? Niçin hastane sağlık merkezi yüzü görmüyordu? Çünkü kepekli ekmeğinden tutunda meyvesine kadar her şey hormonsuz ve organikti. Oysa şimdi hemen hemen her insanda şeker ve tansiyon hastalığı görülüyor. Geriye bakıp bir düşünmek, atalarımızın ne yediğine bakmak lazım." şeklinde konuştu.

Tarım Bakanlığı'nın 1 Temmuz 2012'de ekmekte sağlık standardı düzenlemesine göre un ve ekmek üreticilerinin tamamı her ekmekte yüzde 30 kepek kullanmak zorunluluğuna uymak mecburiyetinde. Un fabrikalarında da bundan böyle kepekli un üretimi yapılacağı gibi kepek karışımlı un'lu çuvallar fırınlara gönderilecek. Fırınlar kendilerine gelen una hiçbir karışım ve katkı maddesi katmadan unu hamur haline getirip kepekli ekmeği vatandaşın hizmetine sunacak.

banner53
Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?