banner39

Bilecik'teki tarihi evler restore edildi

Bilecik'in Osmaneli ilçesinde mimari değeri büyük tarihi evler restore edilerek turizme açıldı

Yurt Haberleri 10.01.2014, 16:29 10.01.2014, 16:29
Bilecik'teki tarihi evler restore edildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Osmanlı’nın ilk kurulduğu yer olan Bilecik’in Osmaneli ilçesindeki tarihi evler restore edildi. Osmaneli Belediyesi ve Kaymakamlığı’nın yapım ve restorasyonunu tamamladığı tarihi Osmanlı evleri, Bilecik Belediyeler Birliği’nin organizasyonu ve Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı’nın (BEBKA) mali desteğiyle yürütülen “Bilecik Dünya Turizm Destinasyonu” projesi kapsamında turizme kazandırılıyor.

Tabii güzelliklerinin yanı sıra, Roma, Bizans ve Selçuklu dönemlerine ait birçok tarihi kalıntının da bulunduğu Osmaneli’ndeki tarihi Osmanlı evlerinin turizme kazandırılması için gerekli tanıtım çalışmalarını Marka Kent Bilecik ekibi yürütüyor. Projenin saha çalışmalarını yürüten Sami İşleker, “Osmaneli’ndeki tarihi Osmanlı evlerinin bilinirliğinin artması için çok geniş kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmamızın ilk ayağını tarihi mekanların fotoğraflanması oluşturdu. Türkiye’nin önde gelen fotoğrafçılarıyla oyuncular kullanarak gerçekleştirdiğimiz çekimler, projeye verdiğimiz önemin en güzel örneğidir. Bundan sonraki çalışmalarımızla birlikte tarihi Osmanlı evlerinin bilinirliği daha da artacak ve burası turistlerin çok önemli bir uğrak yeri haline gelecek.” dedi.

Son dönemde Osmanlı tarihi ve kültürüne olan ilginin ve merakın gerek Türkiye, gerekse dünyada artış gösterdiğine dikkat çeken Marka Kent Bilecik Ekibi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Metin Çelik ise, 19. Yüzyıl sivil mimarisi olarak adlandırdığı Osmanlı evleri için saklı hazine tanımlamasında bulundu. Osmaneli ilçesindeki tarihi Osmanlı evlerinin turizme kazandırılması için çok titiz bir çalışma yürüttüklerini belirten Çelik, “Yaptığımız işin ne derece önemli olduğunun farkındayız. Uzun yıllar dünya siyasetine yön veren Osmanlı’ya olan ilgi ve merak günden güne artmaktadır. Bizler bunun farkındayız ve burada adeta saklı hazine gibi duran Osmanlı tarihinden izler taşıyan evleri gün yüzüne çıkartmak ve turizme kazandırmak için çok önemli projeler hayata geçiriyoruz. Çalışmalarımız ilerledikçe bilinirlik artacak ve turistler gelmeye başlayacak.” şeklinde konuştu.

Osmaneli’nde Bizans dönemine ait su kemerleri, mezarlar, tümülüsler, Selçuklu dönemine ait gözetleme kuleleri, Mimar Sinan tarafından yapılmış Taşköprü kalıntısı, yapılış tarihleri 450-500 yılları arasında değişen iki cami ve 124 adet 19. yüz yıldan kalma Osmanlı evleri bulunuyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?