banner39

Bilirkişi Van'daki apartmanı inceleyecek

Mahkeme, Van'daki 7,2'lik depremde yıkılan Safa Apartmanı'nın ODTÜ'den seçilecek öğretim görevlileri tarafından incelenmesine karar verdi

Yurt Haberleri 16.09.2013, 13:18 16.09.2013, 13:18
Bilirkişi Van'daki apartmanı inceleyecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana gelen depremde yıkılan, 20 kişinin hayatını kaybettiği Safa apartmanının sahibi Nezir Baş'ın tutuksuz yargılandığı davanın, beşinci duruşması görüldü.

Van 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, sağlık sorunları nedeniyle ilk duruşmada serbest bırakılan Baş ile müştekiler katılmadı.

Duruşmada söz alan müşteki avukatlarından Mustafa Aladağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın depremden sonra Van'a yaptığı bir ziyaret sırasında "Safa apartmanında kolon kesildiği" yönünde bir konuşma yaptığını öne sürerek, mahkemenin, Başbakanlık'tan bu konuda herhangi bir evrak ya da bilgi olup olmadığının sorulmasını talep etti.

Mahkeme heyeti ise müşteki vekili Aladağ'ın talebinin reddine, dosyanın, Ortadoğu Teknik Üniversitesinden seçilecek en az doçent düzeyinde uzman hukukçu, mimar ve mühendis bilirkişi heyetlerine "kusur durumu yönünden rapor aldırılması" amacıyla Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine karar vererek, dosyadaki eksik bilgi ve belgelerin tamamlanması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.

Kentte 23 Ekim 2011'de yaşanan 7,2 büyüklüğündeki depremde yıkılan ve 20 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan Safa apartmanının sahibi Nezir Baş hakkında, "Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan 22,5 yıl hapis cezası istemi ile dava açılmıştı.

Yorumlar (0)
15
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?