banner39

Bingöl'de 14 İmam Hatip okulu açıldı

Yeni eğitim sistemi kapsamında Bingöl'de 14 İmam Hatip Ortaokulu açılıyor

Yurt Haberleri 02.08.2012, 14:37 02.08.2012, 14:45
Bingöl'de 14 İmam Hatip okulu açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bingöl İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı "İmam Hatip ortaokullarının, Bingöl'ün değerlerine katkısı olacaktır" dedi.

Yeni eğitim sistemini Bingöl'de oturtmak için yoğun gayret sarf ettiklerini ifade eden Sarı, bütün hazırlıkların bitme safhasına geldiğini söyledi.

Bu çalışmalar kapsamında Bingöl genelinde 70 tane ortaokul açtıklarını hatırlatan Sarı, yeni eğitim sistemi ile birlikte meslek liselerinde hem artış hem de meslek liselerine taleplerinde arttığını kaydetti.

Liseye kayıt yapmanın mecburi olduğunu ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı "Bingöl olarak, öğrencinin liseye kayıt yapmama gibi bir sorunu yok. Bingöl okullaşma alanında Türkiye'nin en rahat ili. Bunlara rağmen bizim amacımız ilimizin başarı çıtasını zirveye ulaştırmaktır. LYS'de ilk on bine 37 öğrencimiz girdi. SBS'de ise 500 tam puan alan 2 öğrencimiz, 500-450 puan arası 212 öğrencimiz ve 450-400 puan alan öğrencimiz ise 427'dir. Bu yıl SBS'ye 5 bin öğrencimizden 4 bin 729 öğrenci sınava girdi. SBS'de başarı gösteren öğrencilerimizi tek tek arayıp tebrik ettim. Bildiğiniz üzere SBS'de tercihler başladı. Bu sınavda başarı gösteren öğrencilerimizin Bingöl'deki okulları tercih etmelerini istiyoruz. Bu konu ile ilgili olarak da ilgili kurumların yetkilileriyle de görüştüm. Bizim isteğimiz, Bingöl'de başarı yapan öğrencilerimiz Bingöl'de kalıp, 4 yıl sonra üniversite sınavlarında başarı göstermeleridir. Bu başarı da Bingöl'ün başarı sıralamasını artırır" dedi.

Bingöl genelinde 14 tane imam hatip ortaokulunun açıldığını kaydeden Sarı, köylerde oturan kızlar için de Cumhuriyet Kız Yatılı Bölge İmam Hatip Ortaokulu'nu açtıklarını ifade ederek "Açtığımız ortaokulları Bingöl'ün hassasiyetlerine yönelik açıldı. İnşallah Bingöllüler bu okullarımıza sahip çıkarlar. Bingöl değerlerine sahip çıkan bir ilimiz. İmam Hatip ortaokullarının da Bingöl'ün değerlerine katkısı olacağına inanıyorum" şeklinde konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
9
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?