banner15

Bingöl'e düşen göktaşı köylülere ekonomik gelir oldu

Bingöl'e 2 Eylül'de düşen meteor parçalarının değerli olduğu iddiaları üzerine vatandaşlar, zengin olma hayaliyle bölgede göktaşı arıyor.

Bingöl'e düşen göktaşı köylülere ekonomik gelir oldu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bingöl'e bağlı Sarıçayır köyüne 2 Eylül'de düşen meteor parçalarının değerli olduğu iddiaları üzerine vatandaşlar, zengin olma hayaliyle bölgede göktaşı arıyor.

Sarıçayır köyüne düşen meteor parçalarının değerli olduğunun anlaşılmasıyla yurtdışı ve yurtiçinden gelen vatandaşlar, Sarıçiçek ve Ekinyolu köyü kırsalında taş aramaya devam ediyor.

Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İskender Demirkol, bulunan taşların kendileri için bilimsel, köylüler için ise ekonomik değerinin bulunduğunu söyledi.

“GÖKTAŞININ DÜŞTÜĞÜ GÖRDÜK”

Sarıçiçek köyü civarına göktaşının düştüğü duyumu üzerine bölgede inceleme yaptıklarını anlatan Prof. Demirkol, "Bu durum üzerine Bingöl Üniversitesi olarak ekip halinde gidip yerinde incelemelerde bulunduk. Gerçekten de oraya göktaşının düştüğünü gördük. Topladığımız meteorları üniversitede inceledik. İncelemede meteor olduğu bilgisini elde ettik" dedi.

"METEORDA 28 ELEMENT GÖZLENDİ"

Prof. Dr. Demirkol, Türkiye'den 4 üniversite olmak üzere NASA'nın da dahil olduğu 20 üniversitenin Sarıçiçek meteorlarını incelemek üzere bir konsorsiyum oluşturulduğunu belirterek, "NASA ile irtibat halinde çalışıyoruz. Yaptığımız inceleme neticesinde düşen meteorun Howardite ve Euarite türü meteor olduğu anlaşılıyor ve içerisinde 28'e yakın elementin olduğu gözlendi" ifadelerini kullandı.

"BİZİM İÇİN BİLİMSEL, KÖYLÜLER İÇİN FAYDASI KÖYLÜLER İÇİN EKONOMİK FAYDASI"

Meteorların parasal değeri olduğunu öğrenenlerin  yoğun bir şekilde taşları aramaya başladığını aktaran Demirkol şöyle devam etti: "Bizim kaydettiğimiz 250 civarında meteor var. Büyüklükleri 2 gramdan başlayarak bin 470 grama kadar büyük parça meteorlar bulunuyor. Daha bulunmayan ve kayda geçmeyen bilgilerde var. Bize ulaştıkça bunları kayıt altına alacağız. Geniş kapsamlı bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Bulunan taşları satın almak üzere Rusya'dan Almanya'dan çeşitli ülkelerden gelip 35 dolardan 50 dolara kadar aldıklarını biliyoruz. Bu şekilde köy halkına da büyük bir katkı sağladığını duyuyoruz. Bizim için bilimsel köylülerimiz için de ekonomik açıdan gerçekten faydası olduğunu düşünüyoruz."

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2015, 10:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35