banner39

Bir konteyner kent de Malatya'ya

Suriye'den gelen sığınmacılar için Malatya'ya da bir konteyner kent yapılıyor

Yurt Haberleri 04.04.2013, 14:03 04.04.2013, 14:03
Bir konteyner kent de Malatya'ya

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle Türkiye'ye sığınan Suriyeliler için Malatya'da konteyner kent yapılıyor. 7 mahalleden oluşan kentte, 2 bin konteyner, bir sağlık ocağı, bir market, iki sosyal tesis, 15 derslikli iki okul ve iki cami bulunuyor.

Malatya Valisi Vasip Şahin, merkeze bağlı Fatih köyü yakınında çalışmaları devam eden konteyner kentte incelemelerde bulundu. Vali Yardımcısı Latif Memiş ve İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hamza Demiralp'in de hazır bulunduğu incelemelerde Şahin, konteyner kentin inşaat çalışmaları ve proje hakkında bilgi aldı. Çalışmalarda gördüğü eksikliklerin giderilmesini isteyen Şahin, çevredeki köylerin konteyner kentte çıkacak sorunlar nedeniyle rahatsız olmamaları için her türlü tedbiri aldıklarını ve almaya devam edeceklerini belirtti.

Şahin, konteyner kentte kalacak Suriyelilerin ve yakınındaki köylülerin rahatsız olmadan yaşamlarını sürdürmeleri amacı ile her türlü tedbiri aldıklarını ifade etti.

7 Mahalleden oluşacak konteyner kentte bağlantı yolları, elektrik ve su alt yapıları hazırlanıyor. 2 bin konteyner, bir sağlık ocağı, bir market, 2 sosyal tesis, 15'er derslikli 2 okul, 2 cami, bir adet bin 200 tonluk su deposu, günlük 2 bin 500 metreküp su arıtabilen bir arıtma tesisi, yönetim, kayıt kabul, polis, protokol, jandarma ve basın merkezi olmak üzere 6 idari bina ile güvenlik kulesinden oluşacak konteyner kent için 2,5 kilometre güvenlik duvarı inşa ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?