banner39

Birçok ilde okullar tatil edildi

Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli ve birçok anadolu kentinde okullara kar yüzünden ara verildi. İstanbul'da da kar etkisini iyice hissettirdi.

Yurt Haberleri 09.03.2011, 09:21 09.03.2011, 15:10
Birçok ilde okullar tatil edildi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Yurdun büyük bir kesiminde etkili olan kar yağışları eğitime kısa süreli de olsa ara verilmesine neden oldu. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük illerde kar etkisini iyice göstermeye başladı. Ankara ve Bursa'da okullar tatil edildi.

Ankara Valiliği, aralıklarla devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle okulları tatil etti. Meteorolojik verilere göre soğuk ve kar yağışının devam edecek olmasını göz önünde bulunduran İl Hıfzıssıhha Kurulu, mazereti olan memurlara 2 gün idari izin verirken, ilk ve orta dereceli okulların yarın tatil edilmesine karar verdi.

ANKARA'DA YARIN OKULLAR TATİL

Ankara Valiliği, yaptığı yazılı açıklamada kentte ki okulların yarın tatil olduğunu bildirdi. Açıklamada, Ankara İl Hıfzısıhha Kurulu'nun aldığı karar ile Ankara genelindeki resmi ve özel ilk ve orta dereceli okullar, yaygın eğitim kurumları ile anaokulları ve kreşlerin 1 gün süre ile tatil edilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

KASTAMONU'DA KAR TATİLİ

Kastamonu'da 2 günden bu yana etkili olan kar yağışı, yaşamı olumsuz etkilerken, sahil kesimindeki İnebolu, Bozkurt, Küre'de bugün ve Çatalzeytin İlçesi'nde ise bugün ve yarınilçelerinde okullar tatil edildi.

Kastamonu'yu Ankara'ya bağlayan Ilgaz Dağı'nda geçişler kontrollü olarak sağlanıyor.

Yoğun kar yağışı nedeniyle Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube yollarda ekip sayısını iki katına çıkardı. Kastamonu'yu Ankara'ya bağlayan Ilgaz Dağı'nda ulaşım kontrollü olarak sağlanıyor. Kastamonu'yu İstanbul'a bağlayan Karabük Karayolu'nun Kanlıgöl mevkiinde ise yoğun kar yağışı devam ediyor. Karla birlikte Kastamonu'da çok sayıda hasarlı trafik kazası meydana geldi. Kar yağışı nedeniyle Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri, şehirlerarası yoları açık tutmaya çalışırken kar temizleme ve tuzlama çalışmaları aralıksız sürdürüyor. Kastamonu Belediyesi Temizlik İşleri, Park Bahçeler ve KASKİ Müdürlüklerine bağlı ekiplerden oluşan karla mücadele ekipleri de çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Kastamonu Özel İdaresi Genel Sekreterliği ekipleri ise il genelinde kar nedeniyle kapanan toplam 201 köy yolunu açmak için çalışıyor.

ESKİŞEHİR'DE 6 İLÇEDE OKULLARA KAR TATİLİ

KAR yağışı Eskişehir, Kütahya ve Bilecik illerinde etkili oluyor. Eskişehir'deki 6 ilçede ilköğretim okulu ve liseler kar yağışı nedeniyle 1 gün süreyle tatil edildi.

Eskişehir'de kent merkezinde etkili olmayan kar yağışı, Eskişehir- Kütahya, Eskişehir-Bilecik ve Eskişehir- Ankara karayollarında sürücülere zor anlar yaşattı. Yağış nedeniyle buzlanan yollarda çok sayıda maddi hasarlı ve yaralamalı kazalar meydana geldi. Trafik ekipleri bazı güzergahlarda araçların zincirsiz geçişlerine izin vermedi.

Diğer taraftan, yoğun yağış nedeniyle Seyitgazi, Han, Beylikova, Mihalıççık,Çifteler ve Mahmudiye ilçelerinde okullar 1 gün tatil edildi.

Kütahya'da da kar yağışı etkili oldu. Yer yer kar kalınlığının 30 santimetreye kadar ulaştığı Kütahya'da, kent merkezindeki Atatürk heykeli ve diğer heykeller karla kaplandı.

Bilecik'te ise kar yağışına en çok çocuklar sevindi. Ertuğrulgazi Lisesi bahçesinde öğrenciler birbirleriyle kar topu oynadı.

AFYONKARAHİSAR'DA OKULLAR BİR GÜN TATİL

Afyonkarahisar'da dünden bu yana etkili olan kar yağışı nedeniyle kent merkezi ile İhsaniye İlçesi'nde okullar yarın bir gün süreyle tatil edildi.

Birçok ilin geçiş noktasında bulunan Afyonkarahisar'ın şehirlerarası yollarında da ulaşım kontrollü bir şekilde sağlanıyor.

Afyonkarahisar Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla dün gece başlayarak aralıksız devam eden kar yağışı nedeniyle kent merkezi ile İhsaniye İlçesi'nde okulları yarın 1 gün süreyle tatil etti. Meteroloji İl Müdürlüğü yetkilileri, il merkezindeki kar kalınlığının 19 santimetreye ulaştığını belirtirken, pek çok şehirlerarası ulaşımın birleştiği kentin çevre yollarında da kar yağışı nedeniyle sürücüler zor anlar yaşıyor.

Karayolları ekipleri dün geceden beri aralıksız çalışma yaparken, tüm yolların açık tutulması için büyük çaba sarfediliyor. Henüz trafiğe kapanan yol bulunmazken, Bölge Trafik Denetleme Şube ekipleri trafiği kontrollü sağlıyor.

Kar temizleme çalışmalarının yapıldığı yollara yol temizleninceye kadar araç girişine izin vermeyen emniyet ekipleri, büyük tonajlı araçlarla zincirsiz araçların da ulaşımına izin vermiyor. Kent ve ilçe merkezlerinde tutulan sürücüler yol ulaşıma açık uygun hale gelinceye kadar karayolunda bekletiliyor.

ISPARTA'DA KAR TATİLİ

ISPARTA'da bugün öğle saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı nedeniyle il genelindeki okullar yarın (çarşamba) için 1 gün süreyle tatil edildi. Isparta'da bugün öğle saatlerinde başlayan kar yağışı, aralıklara devam ederken, Isparta Valiliği, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararıyla il genelindeki okulları yarın 1 gün süreyle tatil etti. Isparta Belediyesi kar temizleme çalışması başlatırken, şehrin yüksek kesimleri olan Batıkent, Mavikent, Dere ve Akkent mahallelerine ulaşımın zor sağlandığı belirtildi. Valilik yetkilileri, şu ana kadar ulaşıma kapalı köy ve belde yolu bulunmadığını kaydetti.

Diğer yandan Karayolları 135. Şube Şefliği yoğun kar yağışı nedeniyle Isparta'yı İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya'ya bağlayan karayollarında tuzlama ve kar kürüme çalışması başlattı.

ÇANAKKALE'NİN 3 İLÇESİNDE OKULLARA KAR TATİLİ

Çanakkale'nin Bayramiç, Çan ve Yenice ilçelerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle okullar, yarın (çarşamba) için 1 gün tatil edildi.

Sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle Çan'da 8, Bayramiç'te ise 4 köy yolu ulaşıma kapandı. Bayramiç ile Çan ilçeleri arasındaki karayolunda Muratlar Köyü Mevkii'nde yoğun kar ve tipi dolayısıyla buzlanma meydana gelirken, ulaşım durdu. Çanakkale Milli Eğitim Müdürlüğü, köy yollarının kapanmasından dolayı, Bayramiç, Çan ve Yenice ilçelerinde ve köylerinde ilköğretim ve ortaöğretim okullarında eğitime bir gün ara verildiğini duyurdu.

Karayolları ekipleri bölgede tuzlama ve yol açma çalışmalarını sürdürüyor.

DENİZLİ'DE KAR TATİLİ

Denizli’de bugün sabah saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde okullar 1 gün süreyle tatil edildi.

Denizli Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada aşırı yağ yağışı nedeniyle Bekilli, Kale ve Çivril ilçelerindeki ilk ve orta dereceli okullar ile Babadağ İlçesi’ne bağlı Mollaahmetler Köyü’ndeki ilköğretim okulu, yarın (çarşamba) 1 gün süreyle tatil edildi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Orman Bölge Müdürü Adem Oklu, yüksek kesimlerde kar yağışı nedeniyle bazı köy yollarının kapanma riski taşıması üzerine ekiplerin görevlendirildiğini belirterek, “Buldan Süleymanlı Yaylası civarında ve Güney ilçesi ile Eziler Beldesi civarındaki köylerde ulaşımın güçlükle sağlandığını bilgisini aldık. Yol tamamen kapanmaması için ekiplerimizi hemen bölgeye gönderdik ve çalışmaya başladılar. Kar sabaha kadar devam edeceği için ekipler aralıksız olarak çalışacakö dedi.

Honaz, Çivril, Bekilli, Kale ve Babadağ ilçelerine bağlı yüksek rakımlı toplam 25 köy yolunda ulaşıma kapanmaması için yol açma çalışmalarının yapıldığı, Denizli-Antalya Karayolu'nun Cankurtaran Mevkii'nde ise araçların zincirsiz geçişine izin verilmediğini öğrenildi.

KIRIKKALE, BURDUR VE ÇORLU'DA KAR TATİLİ

Kırıkkale ve çevresinde devam eden Şiddetli kar yağışı nedeni ile Milli Eğitim Müdürlüğün teklifi üzerine Kırıkkale Valiliğince İlköğretim ve orta öğretim okullarının yanı sıra devlet dairelerinde çalışan özürlü vatandaşların yarın (Çarşamba) bir günlük tatil ilan edildi. Akşam geç saatlerde alınan kararla birlikte karar Belediye tarafından anons yapılarak duyuruldu. Burdur ve Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde de okullar yarın 1 günlük tatil ilan edildi.

ÖĞRENCİLER TATİLİ SEVİNÇLE KARŞILADI

Okulların bir günlük tatil haberini duyan öğrenciler evlerinden çıkarak kent merkezinde bulunan Cumhuriyet meydanında kar topu oynayarak tatil kararını sevinç içinde karşıladılar. Öğrenciler“Okullarımız bir günlük olsa tatil edilmesi bizleri de mutlu etti. Yarın doyasıya karda oynama imkanı bulacağız" dediler.

Çankırı'da kar tatili

Çankırı'da devam eden şiddet kar yağışı nedeniyle, Çankırı Valiliği İlköğretim ve orta öğretim okullarının yanı sıra devlet dairelerinde çalışan engelli vatandaşlara yarın (Çarşamba) bir günlük tatil ilan edildi.

KONYA'DA İKİ GÜN

Konya’da okullar 2 gün tatil edildi, kamuda çalışan engelli ve hamilelere izin verildi

Konya Milli Eğitim Müdürü Halil Şahin, elverişsiz hava koşulları nedeniyle Meram, Karatay ve Selçuklu ilçelerinde eğitime 2 gün ara verildiğini açıkladı. Kamuda çalışan engelli ve hamileler ise 2 gün idari izinli sayılacak.

Konya’da dün gece başlayan kar yağışı, aralıklarla devam ediyor. Kar kalınlığı şehir merkezinde 15 santimetreye ulaştı. Bu durumu göz önünde bulunduran Konya Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, 9 ve 10 Mart 2011 tarihlerinde merkez ilçeler Karatay, Meram ve Selçuklu’da eğitime ara verilmesini kararlaştırdı.

Konya Valiliği ise yoğun kar yağışı nedeniyle kamuda çalışan engelli ve hamilelere idari izin verdi. Engelli ve hamilelerin mesailerine geliş gidişlerinde yaşaması muhtemel olumsuzlukları göz önünde bulundurduklarını açıklayan Konya Valisi Aydın Nezih Doğan, kamuda çalışan engelli ve hamilelerin 9 ve 10 Mart 2011 tarihlerinde idari izinli sayılacağını bildirdi.

Yorumlar (1)
Melike 12 yıl önce
Bu gün Kocaeli de okullar tatil mi?
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?