banner39

Bitlis'te Mayıs'ta kar keyfi

Bitlis'te kış mevsiminde yoğun olarak karın hala erimemesi vatandaşlar için eğlence kaynağı oldu

Yurt Haberleri 11.05.2012, 09:33 11.05.2012, 09:33
Bitlis'te Mayıs'ta kar keyfi

Son yılların en çok karını alan Bitlis'te hayat normale dönerken, vatandaşlardan bazıları kentin belli kesimlerinde kalan kütleleri üzerinde saatlerce kartopu oynayıp kardan adam yapıyor. Kış boyunca Bitlisliler için eziyet anlamına gelen kar bu günlerde eğlence kaynağına dönüşüyor.

Mayıs ayında karda kayak yapıp kartopu oynayan vatandaşlardan Ahmet Duman, Türkiye'nin hiçbir yerinde şuanda kayak yapma imkânı bulunmadığını söyleyerek, "Bizler mayıs ayında olmamıza rağmen dağlarda değil Bitlis merkezde saatlerce kaymanın zevkini yaşıyoruz. Kartopu oynuyoruz kardan adam yapıyoruz." dedi.

Duman şöyle devam etti: "Bu Türkiye'de ve dünyada çok az rastlanacak bir olay. Neredeyse haziranın başında bile kayak yapabilecek durumdayız. Denizde, gölde yüzebilecek sıcaklık varken biz burada kayak keyfi yapıyoruz. Bu da sahip olduğumuz güzelliğin bir göstergesidir. Batı illerinde sıcaktan bunalan herkesi Bitlis'e kartopu oynamaya davet ediyoruz."

Mayıs ayında kar yemenin ve kartopu oynamanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getiren Turan Aysal da, sıcak bölgelerdeki vatandaşların serinlemek için para harcamak zorunda kalırken kendilerinin Bitlis'te bedavaya hem serinlediklerini hem de kartopu oynamanın keyfini yaşadıklarını dile getirdi. Bitlis'te dört mevsimi bir arada yaşadıklarına vurgu yapan Aysal, "Havalar iyice ısınmaya başladı. Kırlarda çiçekler açarken, hemen yanı başımızda hayvanlar meralarda otluyor. Ağaçlar çiçek açmış. Ancak biz Bitlis'te sıcak havalardan bunaldığımızda merkeze gelerek saatlerce kartopu oynuyor ve kardan adama yapıyoruz. Bu şekilde hem eğleniyor hem de stres atıyoruz. Hele bu mevsimde kar yemenin ayrı bir tadı ve zevki oluyor. Bu yıl Bitlis'te zaten epeyce kar manzaraları gördük. O yüzden karın ilimizden eksik olacağını pek zannetmiyoruz. O yüzden bizde artık tadını çıkarmaya bakıyoruz." diye konuştu.

Bu mevsimde bir yandan kayak yaptıklarını diğer yandan kırlardan çiçek toplanabilen tek ilin Bitlis olduğuna değinen Ali Subaşı ise "Arkadaşlarımla mayıs ayında kartopu oynuyorum karda kayıyorum dediğimde bana inanmıyorlar. Ben de onları buraya bu manzarayı görmeye davet ettim. Buradaki arkadaşlarla da vakit buldukça gelip bu yamaçtan kayarak yaz ortasında karın tadını doyasıya yaşamaya çalışıyoruz. Bu güzellikleri görmek isteyen vatandaşlar varsa buyursun Bitlis'e gelsin. Merkezde kartopu oynasın, kırlarda gezsin, çiçek toplasın, Tatvan ilçesindeki Van gölü kıyısında yüzme keyfini yaşasın ve bu güzelliklerin tadına varsınlar." şeklinde konuştu.

Kaynak: Cihan

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?