banner39

Bursa şehir suyu içilebilir nitelikte

Bursa Büyükşehir Belediyesi, şehir şebeke suyunun içilebilir nitelikte olduğunu açıkladı

Yurt Haberleri 30.07.2012, 13:27 30.07.2012, 13:27
Bursa şehir suyu içilebilir nitelikte

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bursa Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü "Bursa'nın çeşme suyunun içilebildiği ender şehirlerin başında geldiğini" açıkladı

Genel Müdür İsmail Hakkı Çetinavcı, bu durumun Sağlık Bakanlığı birimlerinin denetimleriyle de kanıtlandığını vurguladı.

Damacana sularla ilgili bulguların tartışıldığı bir ortamda, içilebilir nitelikteki çeşme suyunun gönül rahatlığıyla tüketilebileceği gerçeği bir kez daha gündeme geldi. Büyükşehir Belediyesi BUSKİ Genel Müdürlüğü'nün, haftanın 7 günü 24 saat boyunca suyun içilebilirliği ve kalitesine yönelik gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde çeşmeden akan suyun içilebildiği ender şehirler arasında yer alan Bursa'nın bu özelliği, İl Halk Sağlığı ekiplerinin denetimleri ile bir kez daha tescillendi.

İl Halk Sağlığı ekiplerinin, 2012'nin ilk 6 aylık döneminde Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, Kestel, Gürsu, Mudanya ve Gemlik'ten aldıkları 581 adet numunenin analizi, Bursa'da çeşmeden akan suyun içilebilir kalitede olduğunu belgeledi. İçme suyunu haftalık, günlük ve ikişer saatte bir yapılan kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerle inceleyerek denetim altında bulundurduklarını belirten BUSKİ Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı, çeşme suyunun gönül rahatlığıyla tüketilebileceği gerçeğinin kendileri dışındaki resmi kurumlarca da onaylanmış olmasının önemini vurguladı. Bursa'nın şebeke suyunun içilebildiği şehirlerin başında geldiğini belirten Çetinavcı, içme suyu arıtma tesislerinde, ortalama yıllık 95 milyon metreküplük içme suyunun arıtıldığını ifade etti.

Şehir şebekesinden verilen suyun, Dünya Sağlık Örgütü standartlarında olduğunu vurgulayan Çetinavcı, "Hayatın sürekliliği ve devamı noktasında, günlük yaşamın ayrılmaz parçaları arasında yer alan 'su', Bursa'nın kent kimliğinde çok önemli bir konuma sahiptir. Evliya Çelebi'nin, 'velhasıl Bursa sudan ibarettir' sözü, Bursa'nın bilinen pek çok özelliğinin yanı sıra su şehri olduğunu da kanıtlar niteliktedir. BUSKİ olarak, Bursalılara, çeşmelerinden akan suyu gönül rahatlığıyla içebilmeleri için Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlediği kalite standartları ölçüsünde yoğun bir çalışma sergiliyoruz. İçme suyu arıtma tesislerimizde ortalama yıllık 95 milyon metreküplük içme suyunu arıtıyoruz." diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
13
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü