banner39

Bursa'da işten atılan işçilere Fransa'dan destek

Fransız marka Renault'un Bursa'daki fabrikasında işten atılan işçilere Fransa'daki fabrikalardan destek geldi

Yurt Haberleri 28.04.2015, 15:47 28.04.2015, 15:49
Bursa'da işten atılan işçilere Fransa'dan destek

Bursa'daki Oyak Renault Fabrikası'nda, sendika değiştirdikleri için kendilerine baskı uygulandığını ve işten çıkarılmakla tehdit edildiklerini açıklayan işçilere destek amacıyla Fransa'dan sendikacılar geldi.

Renault Grubu Fransa Sendika İşçi Temsilcisi Xavier Reynaud, konuyu Renault’un uluslararası insan kaynakları müdürlüğüne mektupla ilettiklerini belirterek, "İnsan Kaynakları Bölge sorumlusu bizi aradı. Sözlü olarak bize garanti verdiler. Hiçbir işçi, sendikadan istifa ettiğinde işten çıkartılmayacaktır" dedi.

Renault Grubu Fransa Sendika İşçi Temsilcisi Xavier Reynaud, Fransa Genel İşçi Sendikaları Konfederasyonu Temsilcisi Nail Yalçın, sözleşmelerinin yeniden düzenlenmesi için Oyak Renault Fabrikası'nda eylem başlatan işçilere destek amacıyla Bursa’ya geldi. DİSK Birleşik Metal İşçileri Sendikası’nda bugün basın toplantısı düzenleyen Reynaud, fabrikada sendika değiştiren işçilerin işten atılmayacağı sözünü aldıklarını söyledi.

'ULUSLARARASI ÇERÇEVE ANLAŞMASI'

Sendika olarak 2012 ve 2013 yıllarında, Oyak Renault ve taşeronlarında yeni bir sendikal kurumun düzenlenmesine ve kurulmasına karşı işçilere uygulanan baskı ve tehditler nedeniyle uyarıda bulunduklarını kaydeden Reynaud, şöyle devam etti:

"Anlaşılan o ki Bursa yönetimi, toplumsal diyalogun ve müzakerenin ne olduğunu hâlâ anlamış değil. Bugün 3 sene önce imzalanmış olan 'Renault grubu, Renault Grup Komitesi ve IndustriALL Global Union' arasında sosyal , toplumsal ve çevresel sorumluluk uluslararası çerçeve anlaşmasında belirtilen şartların Bursa Oyak Renault iş yerinde yerine getirilmediği ve uygulanmadığı görülmektedir. Türk Metal Sendikası'ndan istifa edilmesi durumunda yerel yönetim işçilerinin işten çıkarılmama garantisi verememiştir ve bu teklifi geri çevirmiştir. Aynı zamanda, işçilere iletilen bir duyuru sayesinde, yönetim işçilerin vardiyaların bitiminde işyerinde kalarak başlattıkları eylemlere devam etmeleri halinde, tazminatsız olarak iş sözleşmelerinin fesh edileceğini ve aynı zamanda yasal takibat uygulayacağını belirtmiştir. Bu iki durum bir çok mukaveleye karşıdır."

Renault Uluslararası İnsan Kaynakları Müdürü Marie Francoise Damesin’e mektup yazdıklarını belirten Reynaud, "İnsan Kaynakları Bölge sorumlusu bizi aradı. Sözlü olarak bize garanti verdiler. Hiçbir işçi, istifa ettiğinde işten çıkartılmayacaktır" ifadelerini kullandı.

Kaynak: DHA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?