banner39

Bursa'daki kuvvetli lodostan 3 kişi öldü

Valilik, dünden beri devam eden lodos nedeniyle 3 kişinin hayatını kaybettiğini, 110 kişinin yaralandığını, 306 çatının uçtuğunu ve 100 aracın hasar gördüğünü açıkladı

Yurt Haberleri 01.02.2015, 21:10 02.02.2015, 09:09
Bursa'daki kuvvetli lodostan 3 kişi öldü

Bursa'da şiddetli lodos nedeniyle 2 günde 3 kişinin hayatını kaybettiği, 110 kişinin yaralandığı, 306 çatının uçtuğu ve 100 aracın hasar gördüğü bildirildi.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, dün saatteki hızı 129 kilometreyi bulan lodos nedeniyle çok sayıda araç ve enerji nakil ile telefon hattı direğinin devrildiği belirtildi.

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının çatılarında zarar meydana geldiği, çok sayıda tabela, işaret levhası ve reklam panosunun devrildiği kaydedilen açıklamada, özellikle enerji nakil hatlarındaki arızalara müdahalede sıkıntı çekildiği, kopan hatların çevreye zarar vermemesi için bazı bölgelerde enerjinin kesildiği ifade edildi.

Lodos nedeniyle 306 çatının uçtuğu, 100 aracın hasar gördüğü vurgulanan açıklamada, enerji kesintisi yüzünden Türk Telekom ve cep telefonu operatörlerinin hizmetlerinde aksaklıklar yaşandığı bilgisi verildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu konuda hem arıza ekiplerinin can güvenliği hem de kopan enerji nakil hatlarının yaratabileceği tehlike dikkate alınarak kontrollü çalışma yürütülmektedir. Hayati tehlike arz etmeyen yerlerde enerji ve haberleşme ekipleri onarım çalışmalarını sürdürmektedir. Şiddetli lodosa bağlı İzmir Yolu'ndaki yeni stadyum önünde vinç devrilmiş, taksideki sürücü vefat etmiş, diğer kişi yaralı olarak hastaneye intikal ettirilmiştir. Kestel Aksu Mahallesi'nde başına tuğla düşmesi sonucu yaralanan 83 yaşındaki vatandaşımız, kaldırılmış olduğu hastanede hayatını kaybetmiştir. Ayrıca Mustafakemalpaşa'da bir vatandaş, zarar gören çatısına müdahale etmek isterken düşerek hayatını kaybetmiştir. 

Düşen ve kopan parçalardan 110 vatandaş yaralanmıştır. Kentte 20 vatandaş ise karbonmonoksit zehirlenmesi ihbarında bulunmuş ve hastanelere intikal ettirilmiştir. Zehirlenme dolayısıyla 1 kişinin hayati tehlikesi mevcuttur."

Açıklamada, ortalama hızı saatte 110 kilometreyi bulan şiddetli lodosun gece saatlerinde 60-70 kilometreye düşeceği kaydedildi.

Kaynak: AA

 

 

banner53
Yorumlar (0)
9
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü