Bursa'nın fethinin yıldönümü kutlandı

Bursa'nın fethinin 685. tıldönümü Bursa'da düzenlenen bir dizi etkinlikle kutlandı.

Bursa'nın fethinin yıldönümü kutlandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Bursa'nın fethinin 685. yıldönümü törenlerle kutlandı. Atatürk Anıtı ve Tophane Şehitliği'ne çelenk sunulması ile başlayan kutlamalar, Osman Gazi ve Orhan Gazi'nin türbelerinin ziyaret edilmesi ile devam etti. Ardından Pınarbaşı Fetih Kapısı'nda fetih selası okundu.

Kutlamalara Vali Şahabettin Harput, Bursa Garnizon ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Zeki Es, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, protokol üyeleri, öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. Tophane Şehitliği'ne çelenklerin sunulması ve türbelerini ziyaretinin ardından Pınarbaşı Fetih Kapısı'nda kadar yürüyerek gelen protokol üyeleri ve vatandaşlar burada kutlamalara katıldı. Kutlamaların ardından vatandaşlara teli pilav ve ayran dağıtıldı.

Vali Harput, Pınarbaşı Fetih Kapısı'nda yaptığı konuşmada bugün tüm vatanın kalbinin Bursa'da attığını belirterek, "Çünkü bu yer Bursa, bu yer 685 yıl önce dünyaya 6-7 asır adaletin, insanlığın, faziletin ve medeniyetin en güzel örneklerini gösteren kahraman ecdadımızın vatan yaptığı bu topraktır. Bursa'da atılan temeller ve Bursa'da dikilen çınar ağacı bu gün hala dimdik ayakta ve bizler onun gölgesinde şanla, şerefle yaşamaya devam ediyoruz." dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Bursa'nın Osmanlı Devleti gibi Türkiye içinde çok önemli bir kent olduğunun altını çizerek, "Bu gün özel ve güzel bir gün. Bu gün Bursa için tarihi bir gün, Güzel Bursa'mız her türlü nimeti ve her türlü güzelliği içinde barındıran güzel kentimizin yaklaşık 685 yıl öne 6 nisan 1326 yılında gerçekleşen fethini kutluyoruz. Bu güzel şehirde tam 685 yıldır Türk islam kültürü yaşıyor ve bizler bu memleketi yurt olarak kullanıyoruz ve nimetlerinden istifade ediyoruz." şeklinde konuştu.

Ecdada layık olmaya çalıştıklarını aktaran Recep Altepe, "Öncelikle bu kenti bizlere armağan eden ve bu kent için her türlü fedakarlığı ve canını ortaya koyan yüce ecdadımızı rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Bu şehrin fethi ecdadımız için çok büyük önem arz ediyordu. Osmangazi bu ketin fethi için yanıp tutuşuyordu. Tam 23 yıl muhasara devam etti. Osmanlı buradan adaleti, temizliği, medeniyeti ve güzellikleri buradan dünyaya gösterdi. Ecdadımız bu güzel kenti bize emanet etti, bizde ona sahip çıkacağız. Ecdadımızı kuru kuruya seviyoruz demekle olmaz. Onların yolundan gitmek, onlar gibi idealist insan olmak ve bu millet ülke için ömrünü fedakarlıklarla geçirmek bizim en büyük hedefimiz ve şiarımızdır." diye konuştu.

"OSMANLI'NIN MAYASININ ÇALINDIĞI BİR YER BURSA"

Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Mefail Hızlı da anlamlı bir günde bulunduklarını belirterek, şunları kaydetti: "Bu anlamlı günde bu heyecanı birlikte paylaşıyoruz. 685 yıl önce hemen şu içinde bulunduğumuz bu alanda bu heyecanın çok daha fazlası yaşanıyordu. Zira Osmanlı Devletinin mayasının çalındığı bir mekanda bulunuyoruz. 1326 sadece bir Bursa'nın fethi olarak bakılmamalı. Oslmanlı Devleti'ni yüce devlet ve imparatorluk haline getiren sürecin ilk adımları ve temelleri burada atıldı."

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2011, 14:42
banner53
YORUM EKLE

banner39