banner15

Çadır kentlerde bayram buruk karşılandı

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, Kurban Bayramı'nı buruk karşıladı

Çadır kentlerde bayram buruk karşılandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeliler, bayram namazını barındıkları çadır ve konteyner kentlerde kıldı. 

Akçakale ilçesindeki Süleyman Şah Konaklama Tesislerinde kalan Suriyeliler, ülkelerinden uzakta bir bayram namazını daha kılmanın hüznünü yaşadı. 

Yaklaşık 27 bin kişinin barındığı çadır kentte kendileri için oluşturulan boş alanda saf tutan Suriyeliler, hutbenin ardından ülkelerindeki ve İslam alemindeki olayların sona ermesi için dua etti. 

Vatanlarından uzakta bayram geçirdikleri için bazı Suriyelilerin, dua esnasında hüzünlendiği ve gözyaşlarına engel olamadığı gözlendi.

Çadır kent müdürü Hüseyin Ortaç, müdür yardımcıları Bekir Engül ile Hasan Öztürk'ün de katıldığı namaz sonrasında bayramlaşma yapıldı.

KAHRAMANMARAŞ'TAKİ TESİSLERDE DE AYNI HÜZÜN VAR

Kahramanmaraş'taki konaklama tesislerinde barınan 17 bin Suriyeli, bayram namazını ülkelerinden uzakta kılmanın burukluğunu yaşadı. Tekbirlerle Sahra Hastanesi bahçesinde toplanan Suriyeliler, Teysir İsmail'in kıldırdığı namazın ardından birlik ve beraberlik konulu hutbeyi dinleyip ülkelerinde yaşanan çatışmaların bir an evvel sona ermesi için dua etti. 

Namaz sonrası çadır ziyaretleri yapan Suriyeliler, birbirleriyle kucaklaşarak bayramlaştı.

Suriyeli Muhammet Zeydan, yaptığı açıklamada, bundan sonraki bayramları ülkesinde ailesi ve yakınlarıyla geçirmek istediklerini söyledi.

Suriyeli vatandaşlara kapılarını açtığı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a minnettar olduğunu belirten Zeydan, olayların bitmesi ve barış içinde yaşamak için dua ettiklerini söyledi.

Bir bayrama daha Türkiye'de girdiklerini ifade eden Ahmet Bitar da kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı teşekkür ederek, "İnşallah bundan sonraki bayramları Türk halkıyla Arafat Dağı'nda birlikte geçiririz" dedi.

GAZİANTEP'TE VEKİL VE KAYMAKAM SURİYELİLERLE BAYRAM NAMAZI KILDI

Nizip ilçesindeki çadır ve konteyner kentlerde kalan Suriyeliler, bayram namazlarını kıldı.

AK Parti Gaziantep milletvekilleri Mehmet Sarı ve Ali Şahin ile Nizip Kaymakamı Harun Sarıfakıoğulları'nın da eşlik ettiği Suriyeliler, namazlarını konteynerkentte kıldı.

Suriyelilerle namaz kılıp dua eden milletvekilleri, Kurban Bayramı'nın dünyaya barış, huzur ve refahı müjdelemesini temenni etti. Namazın ardından Sarı, Şahin ve Sarıfıkıoğulları, Suriyeli sığınmacılarla bayramlaştı.

Namazdan sonra gerçekleştirilen bayramlaşma töreninde Suriyelilere, kamp yetkilileri tarafından şeker ve kolonya ikram edildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 11:28
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48