banner39

'Çakma Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlaması

Eskişehir'de 1 Mayıs, bir sinema filminin çekimi için Aşağı Söğütönü Mahallesi'nde kurulan film platosundaki 'Taksim Meydanı'nda kutlandı

Yurt Haberleri 01.05.2014, 16:01 01.05.2014, 16:04
'Çakma Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs kutlaması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Diyarbakır,Eskişehir, Çukurca, Kayseri ve Kadıköy'de coşkuyla kutlandı.

Eskişehir'de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, 3 yıl önce sinema filminin çekimi için Aşağı Söğütönü Mahallesi'nde kurulan film platosundaki 'Taksim Meydanı'nda kutlandı.

Yönetmen Levent Semerci'nin, 12 Eylül 1980 darbesine giden süreci anlattığı 'Ayhan Hanım' adlı filmin çekimlerinin bir bölümü Eskişehir'de yapıldı. Film için, daha önce merkeze bağlı köy olan, son yapılan deşiklikle mahalle statüsüne kavuşturan Aşağı Söğütönü Mahallesi'ndeki Tepebaşı Belediyesi'ne ait arazi üzerine İstanbul Taksim Meydanı'nın bire bir kopyası olan plato oluşturuldu. Meydanın etrafındaki duvarlara da çeşitli sloganlar yazıldı. 'Ayhan Hanım' filminin bir bölümü 3 yıl önce Eskişehir'deki bu platoda çekildi.

Tepebaşı Belediyesi öncülüğünde ilk olarak geçen yıl film platosunda yer alan 'Taksim Meydanı'nda temsili 1 Mayıs kutlaması yapıldı. Bu yıl da yine Tepebaşı Belediyesi tarafından 'Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinliği düzenlendi. Etkinlik nedeniyle belediye tarafından kent merkezinden ücretsiz otobüsler kaldırıldı.

Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?