banner15

Çalışkan mahkumlar, cezaevini markaya çevirdi

Nazilli'de cezaevinde kalan bazı mahkumlar, zeytin ve incir atölyelerindeki başarılı çalışmalarıyla kaldıkları cezaevinin ismini markalaştırdı

Çalışkan mahkumlar, cezaevini markaya çevirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Nazilli Açık Ceza İnfaz Kurumu'nda oluşturulan tarım alanı ve seraların yanı sıra zeytin ve incir atölyelerinde gönüllü çalışan mahkumların ürettikleri ürünler, NAZCİK markası ile satışa sunulacak.

Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya, hükümlülerin boş zamanlarını değerlendirmek, meslek edinip topluma kazandırılmalarını sağlamak amacıyla cezaevinde çeşitli iş kolları oluşturduklarını söyledi.

Tarıma elverişli olması nedeniyle cezaevinin bünyesindeki arazilerin tarımsal faaliyetlerin yapılabileceği şekilde düzenlendiğini, seralar kurulduğunu anlatan Kaya, şunları kaydetti:

"Cezaevimiz tarıma elverişli bir alana sahip. Bu vesileyle boş alanları mahkumların tarımsal faaliyetlerde bulunabileceği, seracılık yapabileceği şekilde düzenledik. Burada gönüllülük esasına göre çalışan hükümlü arkadaşlar, domates, salatalık, marul, roka, soğan, biber gibi sebzelerin yanı sıra çiçek yetiştiriyor. Toprakla uğraşıp boş zamanlarını değerlendiren, atölyelerde çalışan hükümlüler mesleki birikim sağlamanın yanı sıra, para kazanıyor, sosyal güvenliklerini sürdürüyor, stres atıp rehabilite oluyor."

Cezaevinde üretilen ürünlerin satış ve pazarlanması için Nazilli Ceza İnfaz Kurumu'nun kısaltmasından oluşan "NAZCİK" isminin marka tescilini yaptırdıklarını dile getiren Kaya, yürütülen çalışmalarla ilgili "Cezaevinde faaliyete geçirilen zeytin işleme atölyesi ile faaliyete başlamak üzere olan incir işleme atölyesinde mahkum arkadaşların ürettiği ürünlerin pazarlanması 'NAZCİK' markasıyla yapılıyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2014, 15:06
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35