banner39

Çamlıca Camii için birinci çıkmadı-FOTO

Çamlıca Camii Projesi yarışmasında birinci çıkmazken, iki proje ikinciliği paylaştı. Düzenlenen yarışmada dereceye giren projeler basına sızdı. En iyi dereceyi kazanan proje tek minareli...

Yurt Haberleri 15.11.2012, 13:49 15.11.2012, 16:38
Çamlıca Camii için birinci çıkmadı-FOTO

Çamlıca Camii Projesi yarışması sonuçlandı. Toplam 62 projenin katıldığı yarışmada birinci çıkmazken, ikinciliği iki kişi paylaştı. Yarışmanın ikincileri, toplam 225 bin lira para ödülü kazandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, İstanbul'un silüetine ve kent dokusuna uygun, Osmanlı Türk mimarisi üslubunu yansıtacak, gelenekten geleceğe uzanacak ve kentin sembollerinden biri olacak cami için 'Çamlıca yeni silüetinin mimarını arıyor' adıyla düzenlenen yarışmaya, 62 proje başvurusu yapıldı.

Yarışmada ikinci olan proje..

Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman'ın jüri başkanlığını yaptığı 7 kişilik heyetin değerlendirdiği projeler; önce 40'a, daha sonra 20'ye düşürüldü.

Yarışmada üçüncü olan proje...

300 BİN LİRA SAHİPSİZ KALDI

Kasım ayındaki son değerlendirme toplantısının ardından yarışmanın kazananları belli oldu. Yarışmada, hiçbir proje birinciliğe layık görülmezken, birinciye verilecek 300 bin lira para ödülü sahipsiz kaldı.

Yarışmada, iki proje ikinciliğe layık görüldü. Proje sahipleri, toplam 225 bin lira parayla ödüllendirildi. Yarışmada ayrıca 25'er bin lira verilecek 5 mansiyon ödülünün sahipleri de belli oldu.

Yarışmada mansiyon ödülü kazanan proje...

HANGİ CAMİ YAPILACAK?

Jüri tarafından belirlenen camilerden hangisinin yapılacağını ise İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği belirleyecek.

Çamlıca Tepesi'nde görüntü kirliliğine neden olan vericilerin de kaldırılması için televizyon ve seyir kulesi yapılmasına karar verilmiş ve 2011'de yarışma düzenlenmişti.

Yarışmayla, Küçük Çamlıca Tepesi üzerine, İstanbul'un siluetine uygun, 340 metre yüksekliğinde kule tasarlanacak.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?