banner39

Çamlıca Camii'nin projesi belli oldu-FOTO

İstanbul'un Çamlıca Tepesi'ne yapılması planlanan cami için hazırlanan yarışmadan ikinci olan projelerden biri uygun görüldü.

Yurt Haberleri 16.11.2012, 09:42 16.11.2012, 09:51
Çamlıca Camii'nin projesi belli oldu-FOTO

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği, kentin yeni sembollerinden biri olmaya aday Çamlıca Tepesi'ne inşa edilecek caminin projesini açıkladı. Çamlıca Tepesi'ne, yarışmada 2'incilik ödülüne layık görülen 2 projeden biri olan Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu'nun hazırladığı cami projesi uygulanacak.

İstanbul Cami ve Eğitim-Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği'nin Üsküdar'daki Çamlıca Tepesi'ne yapımı planlanan cami için açtığı yarışma kapsamında; Asil Seçici Kurul ve danışman üyeleri, inceleme ve değerlendirmeler sonucu, ödül ve mansiyon alan projeleri belirledi.

Bu doğrultuda; birincilik ödülüne layık proje bulanamadı. İkincilik ödülüne, 16 numaralı Süleyman Akkaş, Nihal Şenkaya Akkaş, Dilek Ersen ve Şeyda Osanmaz Sanmaz'ın ''AYL46'' rumuzlu projesi ile 59 numaralı Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu'nun ''SAS33'' rumuzlu projesi layık görüldü.

Dernek, Çamlıca Tepesi'ne, jüri tarafından 2'incilik ödülüne layık görülen 2 projeden ''SAS33'' rumuzlu Bahar Mızrak ve Hayriye Gül Totu'nun hazırladığı projenin cami olarak inşa edilmesine karar verdi.

Dernek, projeyi, ''İbadet mekanlarının yanında sosyal, kültürel ve eğitim mekanlarını içinde barındıran kompleks bir proje şeklinde tasarlandığı, geleneksel Türk-İslam mimari tarzı ile günümüz çizgilerini bütünleştirerek Anadolu'nun batıya bakan yüzünde şehir siluetine katacağı değer ile döneminin sembol eserlerinden biri olarak yerini alacak bir proje olmasından dolayı'' seçti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?