banner15

Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçtiler

Çanakkale'de düzenlenen yüzme yarışmasında, sporcular Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçti. Yerli ve yabancı sporcuların katıldığı yüzme yarışması renkli görüntülere sahne odlu.

Çanakkale Boğazı'nı yüzerek geçtiler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çanakkale Rotary Kulübü tarafından düzenlenen ve geleneksel hale getirilen yüzme yarışması, 25 yıldır 30 Ağustos'ta yapılıyor. Bu yılki yarışma, Ramazan Bayramı'na denk gelmesine rağmen ilgi fazla oldu.

Yarışmaya 162'si yabancı olmak üzere toplam 446 sporcu katıldı. Sporcular, ilk önce Çanakkale içinde bulunan Çimenlik Kalesi'ndeki Deniz Müzesi bahçesinde isimlerini yazdırdı. Daha sonra sporcuları taşıyan otobüsler, feribotlarla boğazın karşı tarafına taşındı.

Yarış başlamadan önce, Çanakkale Boğazı gemi trafiğine kapatıldı. Yarışmaya start verilmesi ile sporcular, Eceabat kumsalında denize atlayarak kulaç atmaya başladı. Sporcular 3.5 deniz mil uzaklıktan itibaren mesafe almaya başlarken, yakınları ve seyircilerde bitiş noktası olan Deniz Müzesi'nde kendilerini beklemeye başladı. 1,5 saat süren Çanakkale Boğazı'nı Yüzerek Geçme Yarışması'nda 42.02 dakikalık derecesi ile Türkiye'den Boran Erdugan birinci, 42.42 derecesi ile İsveç'ten Marco Piloud ikinci ve 42.49'luk derecesi ile Avusturalya'dan Cameron Purneil ise üçüncü oldu.

Bayanlarda ise 46 dakika 03 saniyelik süre ile Türkiye'den Göksu Hınçal birinci, 46.08 ile Avusturalya'dan Sally Hollis ikinci ve 47.07'lik derecesi ile yine Avusturalya'dan Katharine Bischof üçüncü oldu.

Yarışmadan sonra bölgede hazırlanan düşlerde su akmayınca, askerler tarafından çekilen yangın söndürme hortumu ile sporcular yıkandı. Boğazı yüzerek geçmenin keyifli olduğunu belirten sporcular, havanın ve suyun güzel olması yarışmayı zevkli hale getirdiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2011, 18:36
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35