banner39

Çanakkale'de bugün de törenler düzenlendi

Çanakkale'de bugün de Avustralya ve Yeni Zelenda anıtları önünde törenler düzenlendi. Törenlere Türkiye'yi temsilen AB Bakanı Bozkır katıldı

Yurt Haberleri 25.04.2015, 15:25 25.04.2015, 15:25
Çanakkale'de bugün de törenler düzenlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çanakkale Kara Savaşları'nın 100. yılı kapsamında, Kanlısırt bölgesindeki Lone Pine (Avustralya) Mezarlığı ve Anıtı ile Conkbayırı'ndaki Yeni Zelanda Anıtı'nda anma törenleri düzenlendi.

Tören için Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Birleşik Krallık Galler Prensi Charles ile oğlu Prens Harry, Yeni Zelanda Başbakanı John Key, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael D. Higgins, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Fransa Savunma Bakanı Jean-Yves LeDrian ile Kanada, Hindistan, İngiltere, Yunanistan, Almanya ve diğer ülkelerin yetkilileri anıtın bulunduğu alana geldi.

Tören, Avustralya Gazi İşleri Bakanı ve Anzak 100'üncü yıldan sorumlu Başbakan Yardımcısı Michael Ronaldson'ın açılış konuşması ve İncil'den bazı bölümlerin okunması, Avustralya askeri bandosunun müzik dinletisi ve çocuk korosunun söylediği şarkılarla başladı.

"DÜŞMANLIK DOSTLUĞA DÖNÜŞTÜ"

Tören, Avustralya Başbakanı Tony Abbott'ın hitabıyla devam etti. Abbott, konuşmasında genç Avustralyalıların, anıtta ismi yer alanlardan ilham almaları gerektiğini söyledi.

"Buraya saygı göstermeye geldik çünkü onların hikayeleri, bizim hikayemiz oldu. Kanlısırt bölgesindeki düşmanlık şimdi dostluğa dönüştü" diyen Abbott, Çanakkale'ye gelen Avustralyalı askerleri ülkelerinin "kurucu kahramanları" olarak nitelendirdi.

Ağustos 1915'te sadece 4 günde 800 Avustralyalı askerin hayatını kaybettiğini, 15 bininin de yaralandığını hatırlatan Abbott, muharebelerde Türk askerlerinin de kayıp verdiğini ifade etti.

Abbott, "Gelibolu Yarımadası'nda hizmet eden herkesi saygıyla anıyoruz. Avustralyalı, Yeni Zelandalı, İngiliz, Fransız, Hint, Kanadalıları ve hatta Türkleri de. Cesaretlerini, korkularını, kafa karışıklıklarını, iyi ve kötü yanlarını anıyoruz. Bu alanda düşmanlığın dostluğa dönüşmesini önemsiyoruz. Ayrıca Türkiye'ye bizi, kendi çocuklarının arasına, buraya kabul ettiği için teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

"AVUSTRALYALI ASKERLERİN MEKTUPLARI OKUNDU"

Avustralya Wales Prensi olarak da bilinen Birleşik Krallık Galler Prensi Charles'ın oğlu Prens Harry, Çanakkale'ye gelen askerlerin mektuplarını da okuduğu konuşmasında, Avustralyalı askerlerin cesaretlerinin bir kısmının ödüllendirildiğini, bazılarının da bilinmediğini dile getirdi.

Prens Harry, "Bu sessiz yerde dökülen kanı ve savaşın umutsuzluğunu hayal etmek zordur. Cesaret en büyük erdemdir. Askerler arasında söylenmeyen bir anlaşma var, gerektiğinde birbirleri için hayatlarını feda edebilirler. Ölenlerle gurur duyarken kurtulanların hissettikleri suçluluk, üzüntü ve zihinsel acı gibi duygularını da anlamalıyız" dedi.

Avustralya Hava Savunma Gücü Şefi Mark Binskin, Kanlısırt bölgesinde Avustralya tarihinin en kanlı muharebelerinden birinin yaşandığını anımsatarak, savaşa katılan Avustralya askerlerinin bazı ifadelerini okudu.

AB BAKANI BOZKIR ANITA ÇELENK KOYDU

Konuşmaların ardından, Prens Charles ve Abbott'ın ardından Türkiye'yi temsilen AB Bakanı Bozkır da anıta çelenk koydu. Törene katılan Yeni Zelanda, Kanada, İrlanda, Hindistan, Yunanistan, Almanya, Pakistan, Bangladeş ve diğer ülkelerin temsilcileri de askerlerin alana getirdikleri çelenkleri anıta sundu.

Saygı duruşu, Avustralya bando takımı tarafından Türk ve Avustralya milli marşlarının okunması ve askeri selamlamanın ardından anıttaki yarıya indirilmiş Avustralya bayrağı ve Türk bayrağı göndere çekildi.

Avustralyalıların, tören alanındaki Türk askerlerini alkışlamaları dikkati çekti. Törenin düzenlendiği bölgede Jandarma Genel Komutanlığının atlı birlikleri de güvenlik önlemi aldı.

YENİ ZELENDA ANITI

Conkbayırı'ndaki Yeni Zelanda Anıtı'nda da tören yapıldı. Gelibolu Yarımadası'ndaki Eceabat ilçesinde bulunan anıttaki törenlere katılmak için gelenler, güvenlik aramasından sonra alana alındı.

Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın da yer aldığı tören, Birleşik Krallık Galler Prensi Charles, Yeni Zelanda Başbakanı John Key, İrlanda Cumhurbaşkanı Michael Higgins, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Yeni Zelanda'nın Ankara Büyükelçisi Jonathan Curr ile Prens Charles'ın oğlu Harry'nin alana gelmesiyle başladı.

Katılımcılar, Prens Charles ve oğluna yoğun ilgi gösterdi.

Dua edilmesi ve kahramanlık şarkılarının seslendirilmesiyle başlayan etkinlikte, Key ile Harry birer konuşma yaptı.

Charles, Key, Abbott, Higgins, Harry ve ülke temsilcilerinin anıta çelenkler sunması, saygı duruşu, Türkiye ve Yeni Zelanda milli marşlarının çalınmasıyla sona eren törende, Türkiye adına çelengi Bakan Bozkır bıraktı.

Kapasitesi yaklaşık 2 bin kişi olan alana giremeyenler, töreni dışarıya konulan LED ekranlardan takip etti.

Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?