banner39

Canlı bombaların asıl hedefi belli oldu

Kayseri'de dün etkisiz hale getirilen bombacıların asıl hedefinin Ankara'da "Kumrular Saldırısı"na benzer bir saldırı olduğu belirtiliyor

Yurt Haberleri 26.05.2012, 10:02 26.05.2012, 12:18
Canlı bombaların asıl hedefi belli oldu

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Kayseri'nin Pınarbaşı İlçesi Emniyet Müdürlüğü'nün önünde etkisiz hale getirilen canlı bombaların asıl hedefi ortaya çıktı.

Hürriyet'in haberine göre, bombalı saldırının asıl hedefinin Ankara olduğu, teröristlerin, Kumrular'daki saldırının benzeri için yola çıktıkları belirlendi.

PKK'nın şifreli telsiz konuşmalarını dinlemeye alan emniyet ve jandarma istihbarat, 18 Mayıs'ta PKK'nın Kandil Dağı'ndaki elebaşı Murat Karayılan'ın 2 yıl aradan sonra yaptığı telsiz konuşmasında hücre yapılanmasında yer alan canlı bombaların harekete geçerek sansasyonel eylem yapmasını istediğini belirledi. Karayılan konuşmasında örgütün aylardır etkili eylemler yapmadığını ve eylemlerin artırılmasını da söyledi.

Ertesi gün telsiz konuşmasına Fehman Hüseyin de katıldı. Eylem talimatını yineleyen Bahoz kod adlı terörist, özellikle Ankara Kumrular'da meydana gelen saldırıya benzer bir eylem yapılmasını istediklerini aktardı. PKK'nın 2 üst düzey yöneticisinin eylem talimatları üzerine jandarma ve polis tüm Türkiye'de alarma geçti. Özellikle Ankara'ya giden tüm yollarda önlemler artırıldı.

Güvenlik güçlerine şüpheli araçlar üzerinde uygulama yapılması talimatı verilirken, 30-40 kilometre arasında uygulamalar yapılması istendi. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen, teröristler yine Kumrular saldırısında olduğu gibi Ankara plakalı bir otomobil satın aldı. Bombalı aracın Ankara'da saldırı yapılacağı önceden belirlenen yere getirilmek üzere yola çıktığı, bu nedenle plakanın özellikle 06 olarak seçildiğini tespit edildi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?