banner39

'Çapa Çocuk' Esnaf Hastanesi'ne taşınıyor

Çapa Tıp Fakültesi'nin çocuk bölümü bundan sonra Özel Esnaf Hastanesi'nde hizmet verecek

Yurt Haberleri 05.04.2012, 10:58 05.04.2012, 10:58
'Çapa Çocuk' Esnaf Hastanesi'ne taşınıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Marmara'da yaşanması muhtemel deprem riski sebebiyle geçtiğimiz yıl boşaltılan İstanbul Üniversitesi (İÜ) Çapa Tıp Fakültesi'ne bağlı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü, Özel Esnaf Hastanesi'ne taşınıyor.

İÜ Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, önümüzdeki hafta hastane yönetimi ile kira sözleşmesi imzalayacaklarını belirtti. Süleymaniye'deki Esnaf Hastanesi'ni revizyondan geçirecek olan üniversite, 3-4 ay içinde tüm çocuk bölümlerini buraya taşıyacak. Çapa Tıp Fakültesi'nde yılda 600 bin civarında hasta, yatarak ya da ayakta tedavi hizmeti alıyor. Çocuklar da bu sayı içerisinde önemli bir yer tutuyor.

Zaman'ın haberine göre Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü, bina kapatıldığı için hastane kampüsü içindeki 10'a yakın farklı bölüme dağıtıldı. Çocuk hastalar ve yakınları, tedavilerini tamamlayabilmek için kapı kapı dolaşmak zorunda kalıyordu. Dağınıklık yüzünden hastalar kadar hastane çalışanları da ciddi mağduriyet yaşıyordu. Aynı yerde toplanması gereken bölümler, farklı yerlerde olduğu için hasta yakınları gidip gelirken büyük sıkıntı çekiyordu. Esnaf Hastanesi'ne gerçekleştirilecek taşınma ile söz konusu dağınıklık ortadan kalkacak. Kısa sürede hayata geçirilmesi planlanan taşınma işlemiyle şu bölümler, tek çatı altında toplanmış olacak: Acil çocuk, genel çocuk, gelişim nörolojisi, çocuk enfeksiyon, çocuk kardiyoloji, sağlam çocuk, çocuk hematoloji, çocuk nefrolojisi, çocuk gastrolojisi, çocuk alerji, çocuk endokrin, poliklinik ve servisleri ile çocuk EEG laboratuvarı, çocuk sağlığı ana bilim dalı, çocuk yataklı servisler, çocuk yenidoğan servisinin cerrahi tıp bilimleri.

Geçtiğimiz yıl nisan ayında çocuk bölümlerinin bulunduğu binalar, sebepsiz yere sallanmaya başlayınca 'deprem oluyor' korkusuyla boşaltılmıştı. Üniversite yönetimi çözümü, bölümdeki birimleri diğer binalara dağıtmakta bulmuştu. 1999 yılında yaşanan Marmara Depremi'nde ciddi hasar gören tıp fakültesi için, "4 şiddetindeki bir depreme bile dayanmaz." deniliyordu.

İLK KAZMA EYLÜL'DE

İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet, üniversiteye bağlı Çapa ve Cerrahpaşa Tıp fakülteleri binalarının eski ve depreme dayanıksız olduğunu, bu sebeple başlatılan yenileme yenilenme sürecinin devam ettiğini ifade etti. Söylet'in verdiği bilgiye göre şu anda tıp fakültelerinin imar uygulaması, zemin ve deprem etütleri, arkeolojik durum değerlendirilmesi, master planı ve ön projesi hazırlandı. Deprem riskiyle boşaltılan binalara ilk kazmanın önümüzdeki eylül ayında vurulacağını dile getiren Söylet, bu süreçte hem eğitim hem de sağlık hizmetlerinin aksamadan sürdürüleceğini sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?