banner39

Çaresiz kalan halk perişan halde Sur'u terk ediyor

Hendek ve barikat operasyonlarının devam ettiği Sur'da geçici olarak kaldırılan sokağa çıkma yasağı sırasında, kaçabilenler kaçtı. Daha önce kaçanlar ise geri gelip alabildikleri eşyalarını alıp gittiler

Yurt Haberleri 11.12.2015, 17:57 11.12.2015, 18:14
Çaresiz kalan halk perişan halde Sur'u terk ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık tarihinde başlayan sokağa çıkma yasağı Sur Kaymakamlığı’nın duyurusuyla dün gece kaldırıldı. Ancak yasak bugün yeniden ilan edildi. Yasağın kaldırıldığı saatlerde, ilçede perişan halde bulunan vatandaşlar yanlarına alabildikleri eşyaları alarak evlerini terk etti. Daha önce gidenler ise geri gelerek evlerinden biraz daha eşya alarak gitti.

PKK’nın insan hayatını hiçe sayan saldırılarından duydukları endişe yüzlerinden okunan vatandaşlar, soğuk havaya rağmen yanlarına aldıkları yatak, yorgan, halı ve bazı beyaz eşyalarıyla evlerini terk etmek zorunda kalıyor.

Kentte, daha önce "alışverişin merkezi" olan, turistlerin yoğun ilgi gösterdiği ilçede örgüt mensuplarınca kazılan hendek, kurulan barikat, yerleştirilen patlayıcı tuzakları nedeniyle siftah yapamaz hale gelen yüzlerce esnaf kepenk kapatırken, yüzlercesi de ilçeyi terk ediyor.

El Cezire muhabiri Abdülkadir Konuksever'in anlattığına göre, Dağkapı Meydanı girişindeki polis barikatları açık ancak arama noktaları kurulmuş, yasağın kalkmış olmasına karşın Sur ilçesindeki takviye polis gücü hala görev başındaydı. Polis kontrol noktalarından girenlere polis Sur’un hangi bölgesine gireceğini sorduktan sonra birkaç mahalle adını zikredip, ‘o bölgelere girmeyin’ uyarısı yapılıyor. ‘Neden’ diye soranlara da, ‘içeride hâlâ gruplar var’ cevabını veriyorlar.

Kontrol noktasındaki bir başka polis, içeride hâlâ örgüt mensuplarının bulunmasına karşın yasağın niye kaldırıldığı yolundaki sorulara da, ‘vatandaş perişan oldu, biraz nefes almasınlar mı?’ diye cevap veriyor.

"ELDE YOK AVUÇTA YOK REZİL OLDUK"

Objektif doğrultulduğunda genelde yüzünü saklayan, ‘beni’ çekme diyenlerin aksine sırtındaki yüküyle oflaya puflaya yürüyen kadın, ‘Bu halimizi çekin’ diyor ve ekliyor: On gündür el yanında sığıntıyız. Perişan olduk. Ne elde, ne avuçta kaldı. Bu yasağı kaldırdılar yine yasaklayacaklar iki üç parça eşyamızı kurtarmak için geldik. Yeter artık, vallahi rezil olduk.

"GİDİYORUZ; AMA NEREYE..."

İlçe sakinlerinden bir yaşlı adam ise yaşadıkları sıkıntılı durumu şöyle ifade ediyor: Vallahi bu Sur’da oturanların hiçbirinin gidip dışarıda ev tutacak güçleri yok. Gidiyoruz ama nereye gittiğimizi bilmiyoruz. Televizyonumuzu ve dolaptaki yiyecekleri, bozulmasın diye aldık. Ama götürüp nereye koyacağımızı da bilmiyoruz.

Bir başka vatandaş ise, "Yeni yatak odası takımı almıştım oğlumla gelinime. İki gün yattılar üzerinde. Şimdi hepsi yanmış. Evim yanmış. Kalan eşyalarımı taşımam için araba götürmem lazım ama polis izin vermiyor." diyerek yaşadıklarını anlatıyor.

"TERK ETMEK ZORUNDA KALDIK"

A.Ç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olaylar nedeniyle büyük mağduriyet yaşadıklarını söyledi. 8 çocuğuyla soğuk havada yollara düştüğünü ifade eden A.Ç, eşyalarını sırtlarında taşıdıklarını anlattı. İnsanların yaşlı, çocuk ve hastalarını da yanlarına alarak sığınacakları güvenli bir ev aradığını dile getiren Ç, "Olaylar nedeniyle yaşadığımız yeri terk etmek zorunda kaldık. Göçebe hayat yaşıyoruz. Umarız en kısa sürede buralara yeniden huzur gelir" dedi.

"CAN GÜVENLİĞİ KORKUSUYLA"

S.Ç ise ilçe halkının zor günler geçirdiğini vurguladı. "PKK buraya girdi ve çatışmalar nedeniyle ilçemizden çıkıyoruz. Can güvenliği korkusuyla evimizden ayrılmak zorundayız. 2-3 aile bir evde kalacağız" ifadelerini kullanan S.Ç, sırtlarına yükledikleri eşyalarla çaresizce evlerinden ayrıldıklarını kaydetti.

İlçeden ayrılan akrabalarına de destek olmaya çalıştıklarına işaret eden S.Ç, ev kiralama imkanı olmayanların yakınlarının yanına yerleştiğini belirtti. S.Ç, ilçenin yaşanmaz bir hale geldiğine dikkati çekerek, can güvenliğinden endişe duyan herkesin göç ettiğini sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?