banner15

Çarşıda bayram hareketliliği

Bayrama iki gün kala Eminönü meydanı ve Mısır Çarşısı bayram alışverişi yapmak isteyenlerle dolup taşıyor

Çarşıda bayram hareketliliği

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala vatandaşlar, bayramlık giysi, şekerleme ve yiyecek için çarşı pazara akın etti. Bayram alış-verişi denince akla ilk gelen yerlerden biri olan Mısır Çarşısı da yerli ve yabancı turistlerce hınca hınç doldu. Esnafın bayram hareketliliğinden oldukça memnun olduğu söyledi.

İstanbul'da bayram alışverişi denince akla ilk Eminönü, Tahtakale, Mısır Çarşısı, Kapalıçarşı ve Mahmutpaşa gibi mekânlar geliyor. Kahvaltılık, şeker, çikolata gibi tatlı çeşitlerinin yanı sıra baharat ürünlerinin bulunabildiği Mısır Çarşısı, bayram yaklaşırken en yoğun günlerini yaşıyor. Tarihi mekânda kalabalık, iğne atsan yere düşmeyecek türden. Fiyatlar ise özellikle yiyecek maddelerinde geçtiğimiz senelere göre artmamış gözüküyor.

Mısır Çarşısı'nda uzun yıllardır esnaflık yaptığını belirten Ahmet Kerem, bayram yoğunluğu yaşamakla beraber fiyatların artmadığını ifade etti.

Şeker fiyatlarının 5 ile 23 TL arasında değiştiğini ifade eden Nurettin Göze, fiyatların artmamakla birlikte, bazı ürünlerin fiyatının düştüğünü kaydetti. Göze, geçtiğimiz yıllara göre müşteri sayısında azalma olduğunu vurguladı.

Bayram alış-verişini gerçekleştiren birçok vatandaş da fiyatlardan memnun olduğunu ifade etti. Türkiye'nin ucuz olduğunu belirten Fransa'da ikamet eden Fatma Yazıcı, "Ülkemiz çok güzel. Türkiye'ye gelince doyuyoruz. Her şey bol ve ucuz" dedi.

Kaynak: Cihan

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2011, 17:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35