banner39

Çaycuma'da ilk cesede ulaşıldı

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesinde Filyos Çayı üzerindeki köprünün çökmesinin ardından suya düşerek kaybolan 15 kişiden 1'inin cesedine 10 km uzaklıkta Saltukova beldesi Düzova köyü yakınlarında ulaşıldı

Yurt Haberleri 09.04.2012, 07:01 09.04.2012, 09:34
Çaycuma'da ilk cesede ulaşıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çaycuma'da endişeli bekleyiş sürüyor. Umutlar yavaş yavaş tükenmeye başladı. Arama çalışmaları havadan ve karadan 110 kişilik ekiple sürüyor. Çayın döküldüğü denizde Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Deniz Polisi'nin kontrollerde bulunuyor. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, "Çayda dolgu yapıyoruz. Vinçle 200 tonluk blokları kaldırmaya çalışacağız. Dolgu çalışmasını bugün (dün) bitirmeyi amaçlıyoruz. Ondan sonra blokları kaldıracağız. Dolgu yapılan alan çok balçık, kaya malzemesi dökeceğiz. Denize kadar yaklaşık 25 kilometrelik alanda tarama yapıldı. Sığ kesimlerde bot ve dalgıçlarımız suya giriyor. Ancak asıl bakılması gereken yerlerde debi çok yüksek.'' diyor.

Ahmet Güngör, çalışmaların çok yavaş ilerlediğine yönelik eleştirileri haksız bulduğunu söylüyor. Güngör, "Çayın ortasına insanları sokma şansımız yok. Akıntı çok fazla, dalgıçlar giremiyor. Derinlik 3-10 metre. Minibüsün blokların altında olma ihtimali çok az. Büyük ihtimalle sürüklendi. Yatakta kum alınmış yerler var, oraların derinliği ise çok fazla. Minibüsün bu su içindeki kum alınmış alanlara düşme ihtimali daha yüksek. Bulana kadar arama çalışmalarını devam ettireceğiz.'' ifadelerini kullanıyor.

İLK CESEDE ULAŞILDI

Arama çalışmaları sürerken saat 10.45 sularında bir ceset bulunduğu haberi geldi. Edinilen bilgilere göre, Genelkurmay Başkanlığı'ndan olay yerine gönderilen helikopter, çay üzerinde tarama çalışması yaparken, Saltukova beldesinin Düzköy ile Çomranlı köyleri arasındaki sazlık kısımda bir bulgu tespit etti. Helikopterden haber verilmesi üzerine İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, zodyak botla buraya gitti. Bu bölgede yapılan aramalarda, köprüden yaklaşık 10 km uzakta 1 kişinin cesedi bulundu. Kayıp yakınlarının hastaneye gelerek yaptıkları teşhis sonucunda, cesedin minibüste bulunan yolculardan Meryem Başören'e ait olduğu tespit edildi. Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekipleri, kadının cesedinin yakınında da motosiklet kaskı buldu. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ahmet Güngör, aramaların cesedin bulunduğu bölgede yoğunlaştırılacağını bildirdi.

Zonguldak Valisi Erol Ayyıldız, köprü faciasında ortaya atılan ihmal iddialarının araştırılacağını söyledi. Ayyıldız, çöken köprünün 30-40 yıl önce yapılmış ve bir sene önce de belediyeye devredilmiş olduğunu aktardı. Şöyle konuştu: "İhmal iddiaları varsa, başka şeyler varsa o araştırılır ama çok ağır şartlarla bir kıştan geçtik. Yani ciddi anlamda hâlâ bölgede, bu sıcaklığa rağmen tepelerde 1-1 buçuk metre yüksekliğinde kar ve hızlı bir erime söz konusu. Dolayısıyla o iddialara da bakılır ama öncelikle çalışmalarımız bu vatandaşlarımıza ulaşmayla ilgili. Arama ve kurtarmada olan arkadaşların hemen hemen hepsi riskleri göze alarak çalışıyorlar. Başbakan'ımızın da yıkılan köprünün yerine acilen bir köprünün yapılması noktasında talimatları oldu. Biz de onu harekete geçiriyoruz. Her ihbarı her bilgiyi değerlendiriyoruz."

banner53
Yorumlar (0)
9
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?