banner39

Cemevi'nde Kutlu Doğum etkinliği

İkitelli Cem ve Kültür Evi'nde Peygamber Efendimiz (sas) için özel bir tören düzenlendi.

Yurt Haberleri 20.04.2013, 09:33 20.04.2013, 09:38
Cemevi'nde Kutlu Doğum etkinliği

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

'Kutlu Doğum' heyecanı tüm yurdu sardı. Cami, kültür merkezi ve belediye salonlarında hazırlanan programlara cemevleri de ortak oldu. Aleviler, Rahmet Peygamberi'ni (sas), İstanbul İkitelli'deki Cem ve Kültür Evi'nde yaptıkları cem töreninde andı. Törende, Hz. Muhammed ve Ehl-i Beyt sevgisini anlatan deyişler ve mersiyeler, hep bir ağızdan söylendi.

İkitelli Cemevi Dedesi Ali Güler'in, Efendi-miz'in hayatından kesitler anlatması, programa katılanlara duygulu anlar yaşattı.

Zaman'ın haberine göre Ali Güler Dede, Kutlu Doğum vesilesiyle dua ederken Hz. Muhammed (sas) hürmetine bağışlanma dileğiyle eller açıldı. "Ali şahımız, Muhammed padişahımız." diyen Alevi canlar, Kutlu Doğum semahı döndü. Ali Güler, dili, dini, ırkı, cinsi fark etmeden bütün gönüllerin Peygamber Efendimiz'in tevhit inancında birleşmesini istediklerini söyledi. Tüm yaratılanların barış içerisinde olması gerektiğini ve insan ayrımı yapmadan bir çatı altında topluma kucak açılmasını istediklerini ifade eden Güler, "Her anlamda barış, güzel ahlak içerisinde olmalıyız. Barışın olduğu yerde İslam vardır, huzur vardır." dedi.

Aleviliğin İslam dini içinde olduğunu hatırlatan İkitelli Cemevi'nin bir başka dedesi Mehmet Yücel de dine gönül verenlerin birlik ve beraberlik adına Alevi-Sünni, Türk-Kürt ayrımı yapmadan Hz. Peygamber'in güzel ahlakını hayata geçirmesi gerektiğine dikkat çekti. Yunus Emre'nin dizelerinden örnek veren Yücel, sözlerini şöyle bitirdi: "Yaradılanı sev Yaradan'dan ötürü' sözünü unutmamalıyız. İnsanları kucaklayarak insanları bir görerek hep birlikte içimizdekidüşünceleri harmanlayalım. Hacı Bektaş-ı Veli gibi Mevlana gibi Yunus Emre gibi yaşayıp onların hayatını hayatımıza işlemeliyiz."

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?