Çete yardımıyla memur olanlar işinden olacak

Sınav çetelerine yönelik operasyonlarda gözatına alınanlardan sonra, bu çetelerin sayesinde memur olan ya da üniversite kazananların durumu da tehlikeye girdi

Çete yardımıyla memur olanlar işinden olacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavlara adayların  yerine sahte belgelerle başka kişilerin girmesini sağladıkları iddia edilen  şebekeye yönelik İzmir merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 10  kişi, adliyeye sevk edildi.

İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Sahtecilik Büro Amirliği  ekiplerinin, ÖSYM tarafından gerçekleştirilen KPSS, YGS, ALES, KPDS, ÜDS gibi  sınavlara, adayların yerine sahte belgelerle başka kişilerin girmesini  sağladıkları ileri sürülen şebekeye yönelik 6 ilde düzenlediği operasyonda  gözaltına alınan 10 kişinin, emniyetteki işlemleri tamamlandı.
 
Sağlık kontrolünden geçirilen şüpheliler, "Çeşitli sınavlara adayların  yerine para karşılığında sahte belgelerle 'joker' olarak adlandırdıkları başka  kişilerin girmesini sağladıkları, hak etmeyen kişilerin üniversite ya da kamu  kurumlarına yerleştirilmesini sağladıkları, bu yolla haksız kazanç elde  ettikleri" iddialarıyla adliyeye sevk edildi. Zanlılardan 2'sinin terör örgütü  PKK üyeliğinden kaydının bulunduğu, 3'ünün kamu kurumunda memur, 2'sinin ise  eczacı olduğu öğrenildi.

ADAYIN YERİNE JOKER GİRİYOR
 
Operasyonda, şebeke üyelerinin adayların yerine sınavlara "joker"lerin  nasıl girmesini sağladıklarına ilişkin ayrıntılar da ortaya çıktı. Emniyet  yetkililerinden edinilen bilgiye göre, şebeke üyelerinin sınava girecek adaya  "kayıp kimlik" baş yaptırdığı, kimlik yenileme esnasında ise adayın değil  "joker"in fotoğrafını vererek, gerçek bilgiler üzerine sahte fotoğrafla kimliğin  çıkartılmasını sağladığı, "joker"in de bu kimlikle sınava girdiği bildirildi.
 
DİPLOMLARIN İPTALİ, MAAŞLARIN İADESİ İSTENECEK
 
Şebeke üyelerinin bu yöntemle 2007 yılından bu yana çok sayıda kişinin  yerine sınavlara girerek, üniversiteye yerleştirme ya da kamu kurumlarına  personel alımına etki ettikleri ileri sürülürken, bu yöntemle üniversiteye  yerleştirilen kişilerin diplomasının iptali, kamu kurumlarına yerleştirilenlerin  ise işten atılması ve aldığı tüm maaşların iadesi yönünde davaların açılacağı  kaydedildi.
 
Sınav öncesi yenilenen kimlikler inceleniyor
 
Öte yandan, İzmir Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin  son olarak 3. dalga operasyonu gerçekleştirdiği şebekenin, 2007'den bu yana  benzer faaliyetler yürüttüğünün tespit edildiği, ÖSYM'nin 2007'den bu yana  düzenlediği sınavlara girenlere ilişkin kayıtlarda inceleme yapıldığı bildirildi.  Polisin, sınavlar öncesi yeni kimlik çıkartan yaklaşık 200 bin kişinin  kayıtlarını incelediği, gerçek fotoğrafları ile çıkarttıkları kimlikler  üzerindeki fotoğrafları karşılaştırdığı öğrenildi.
 
İzmir Mali Suçlarla Mücadele ekiplerinin, İzmir'de sürdürdüğü bu  incelemeyi diğer illerdeki birimlerin de gerçekleştirmesi amacıyla, her ilden  İzmir'e davet edilen polislere kayıtların incelenmesinde dikkat edilecek  noktalarla ilgili "analiz" eğitimi verdiği kaydedildi. Eğitim alan polislerin,  görev yaptıkları illerde 2007 yılından bu yana sınava giren kişiliren kayıtlarını  inceleyerek, şebeke tarafından haksız yere kamu kurumlarına ve üniversitelere  yerleştirilen kişiler tespite çalışacağı kaydedildi.
 
 Operasyon
 
Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, "adayların yerine  sahte belgelerle başka kişilerin sınava girmesini sağladığı" ileri sürülen  şebekeye yönelik 2012 yılının temmuz ve kasım aylarında da 2 farklı operasyon  gerçekleştirmiş, iki operasyonda gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 55  kişiden 27 kişi tutuklanmıştı.
 
 "Sınav Çetesi"ne yönelik takibi sürdüren polis, İzmir, Erzurum,  Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak'ta 3. dalga operasyonunda 3'ü kamuda görevli,  2'si eczacı toplam 10 kişiyi gözaltına almıştı.
 
 Zanlıların, adayların yerine sahte belgelerle "joker"lerin sınavlara  girmesini sağlayarak, çok sayıda kişinin haksız yere kamu kurumlarına ve  üniversitelere yerleştirilmelerini sağladıkları, bu yöntemle 1 milyon lira haksız  kazanç elde ettikleri öne sürülmüştü

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2014, 13:28
banner53
YORUM EKLE

banner39