banner39

Cezaevi Müdürü rüşvetten tutuklandı

Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü A. Ö. rüşvete yönelik düzenlenen operasyon kapsamında tutuklandı.

Yurt Haberleri 13.07.2011, 22:37 13.07.2011, 22:37
Cezaevi Müdürü rüşvetten tutuklandı

Rüşvet operasyonunda gözaltına alınan Bursa E Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Abdülkadir Öztüfekçi, 2 gardiyan ve 2 mahkum yakını, çıkarıldıkları nöbetçi mahkemece tutuklandı. Sanıklar cezaevine gönderildi. Aynı operasyonda gözaltına alınan 2 zanlı ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Cezaevi müdürü, Bursa H Tipi Cezaevi'ne konuldu.

Vatandaşlardan gelen ihbar üzerine polis, operasyon için harekete geçti. 3 aylık hazırlığın ardından Cumhuriyet Savcısı nezaretinde düzenlenen operasyonda "Rüşvet almak, vermek ve aracılık etmek, görevi kötüye kullanmak ve cezaevine yasak elektronik haberleşme aracı sokmak suçlarından Bursa E Tipi Cezaevi Müdürü Abdülkadir Ö. ile gardiyanlar Ali Ö., Mustafa İ., Yasin A. ve Kemal Ö., mahkum yakınları M. Ali M. ve M. M. önceki gün gözaltına alınmıştı. Emniyetteki sorgulamalarının ardından bugün öğle saatlerinde adliyeye sevk edilen zanlılardan Yasin E. savcılık ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Diğer 6 zanlı tutuklanma istemiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Mahkeme, Mustafa İ.'yi tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken Bursa E Tipi Cezaevi Müdürü Öztüfekçi ile diğer 4 zanlıyı tutukladı. Cezaevi Müdürü Öztüfekçi, nöbetçi mahkemeye verdiği ifadesinde teknik takibe takılan 'emaneti aldım' sözüne de açıklık getirdi. Kayıtlarda 'emanet' diye geçilen malzemenin 'şalgam' olduğunu ileri süren Öztüfekçi, suçlamaları reddetti.

Cezaevi müdürünün, görüş günü dışında mahkum ve mahkum yakınlarına görüş imkanı sağladığı, lojistik firması sahibi bir mahkumun dışarıya bilgi ulaştırmasına yardımcı olduğu öne sürülmüştü.

 

Kaynak: CİHAN

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?